Poszukiwanie pracy – jak uniknąć błędów?

Poszukiwanie pracy jest procesem, który dla wielu osób może być długi i frustrujący. Szczególnie jeśli liczba wysłanych CV nie idzie w parze z informacjami zwrotnymi oraz zaproszeniami na rozmowę kwalifikacyjną. Niekiedy znalezienie zatrudnienia jest trudne, ponieważ nie posiada się odpowiedniego wykształcenia, doświadczenia i umiejętności.

Jednak bardzo często kolejne porażki w tym zakresie wynikają z niefrasobliwości kandydatów. Brak podstawowej wiedzy na temat skutecznych metod poszukiwania pracy sprawia, że własne nierozsądne działania, zamiast przybliżać do osiągnięcia zamierzonego celu, tylko ich od niego oddalają. A więc jak należy postępować, aby odnieść sukces? Przydatne wskazówki znajdziesz poniżej!

Po pierwsze – stwórz profesjonalne CV

Punktem wyjścia jest przygotowanie atrakcyjnego CV. O taką jego cechę zadba nie tylko wysokiej jakości zawartość merytoryczna życiorysu, ale i wykorzystana forma przedstawienia najważniejszych wiadomości na swój temat. Dlatego, opisując wykształcenie, doświadczenie, kwalifikacje, dodatkowe umiejętności, czy zainteresowania, należy trzymać się faktów, a przy tym uwypuklać te informacje, które w kontekście danego stanowiska stawiają nas w najlepszym świetle. Profesjonalne CV musi być czytelne, estetyczne i poprawne pod względem językowym.

Po drugie – szukaj aktywnie

Rozpocznij od jasnego określenia celu, do którego dążysz. Obiektywnie oceń swoje możliwości i na bieżąco szukaj interesujących Cię ofert pracy. Gdzie najlepiej to czynić? Możliwości jest wiele – prasa, lokalny urząd pracy, Internet, czy osiedlowa tablica ogłoszeń. I pamiętaj, aby zbyt szybko się nie poddawać. Znalazłeś ciekawe ogłoszenie, jednak nie spełniasz wszystkich wskazanych wymagań? Nie rezygnuj – wyślij CV, a być może rekruter odszuka w nim coś, co wzbudzi jego ciekawość i przekona się, że jesteś kandydatem, na którego warto zwrócić uwagę.

Po trzecie – stwórz własną sieć kontaktów

Każdy doskonale wie, że najłatwiej jest znaleźć pracę po znajomości. Dlatego, gdy szukasz zatrudnienia, daj o tym znać swojej rodzinie, przyjaciołom i znajomym. Może okazać się, że ktoś z nich wie o wolnym stanowisku, na które będziesz mógł aplikować.

Zadbaj również o swój markę osobistą. Stwórz konta na biznesowych portalach społecznościowych i zaprezentuj się w niebanalny sposób.

Po czwarte – samodzielnie docieraj do pracodawców

Interesuje Cię praca w konkretnej firmie, jednak teraz nie jest w niej prowadzona rekrutacja? Nic straconego! Nawet mimo to możesz wysłać wiadomość do pracodawcy – zaprezentuj się w niej, ukaż przebieg dotychczasowej kariery zawodowej oraz dołącz CV. Dzięki temu dasz się zauważyć.

Po piąte – przygotuj ogłoszenie o poszukiwaniu pracy

Jednym z możliwych do wykorzystania sposobów jest opracowanie własnej oferty i zamieszczenie jej w prasie, mediach społecznościowych lub na internetowym portalu z ogłoszeniami. Koniecznie trzeba wskazać tam:

  • zwięzłą charakterystykę osoby poszukującej zatrudnienia,
  • rodzaj szukanej pracy,
  • dostępne formy kontaktu.

Metody poszukiwania pracy – podsumowanie

Czy dotychczas miałeś okazję korzystać z zaprezentowanych powyżej metod? Jeśli nie, koniecznie musisz to zmienić. Wypróbuj je w praktyce i przekonaj się o ich skuteczności.

Pamiętaj też, że obecnie poszukiwanie pracy nie jest ograniczone przez czynniki terytorialne. Wystarczy, że wykażesz taką chęć, a emigracja zarobkowa może stać się częścią również Twojego życia. Tym bardziej że praca we Francji lub w Niemczech niejednokrotnie jest dużo bardziej opłacalna i rozwojowa niż zatrudnienie w Polsce.

Sprawdź -> Kiedy warto zgłosić się do firmy headhuntingowej?

Jak napisać dobre CV?
CV, czyli Curriculum Vitae, jest jednym z ważniejszych elementów podczas starania się o pracę. To właśnie...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.