Jak napisać CV, które zainteresuje pracodawcę?

Curriculum vitae, czyli CV, wraz z listem motywacyjnym tworzy zestaw dokumentów aplikacyjnych, które są wymagane podczas postępowania rekrutacyjnego. W takim życiorysie zawodowym umieszcza się najważniejsze informacje dotyczące osoby ubiegającej się o pracę na danym stanowisku.

Przygotowaniu CV należy poświęcić wystarczająco dużo uwagi, ponieważ jest to nasza wizytówka. Właśnie na podstawie tego dokumentu pracodawca wyrabia sobie wstępne zdanie na nasz temat i decyduje czy zaprosić nas do kolejnego etapu, czyli na rozmowę kwalifikacyjną.

Curriculum vitae – jakie informacje muszą się w nim pojawić?

CV to dokument składający się z kilku stałych sekcji. Każda osoba przygotowująca życiorys zawodowy powinna zamieścić w nim swoje dane osobowe (m.in. imię i nazwisko, adres poczty elektronicznej oraz aktualny numer telefonu), a także informacje na temat: zdobytego wykształcenia, dotychczasowego doświadczenia zawodowego, posiadanych umiejętności i kwalifikacji, ukończonych kursów, znajomości języków obcych oraz zainteresowań.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje CV?

Informacje typowe dla CV można zamieszczać w takim dokumencie na wiele sposobów. Fakt ten przekłada się na wyróżnianie kilku rodzajów życiorysów zawodowych. Najpopularniejsze z nich to:

  • Curriculum vitae chronologiczne – cieszy się największym uznaniem wśród osób poszukujących pracy; pozwala zaprezentować rozwój kariery zawodowej w odwróconym porządku czasowym, zatem u samej góry takiego CV pojawiają się najbardziej aktualne informacje,
  • Curriculum vitae funkcjonalne – jego celem jest podkreślenie posiadanych kompetencji, umiejętności, kwalifikacji i predyspozycji, które przemawiają za tym, że dana osoba może okazać się dobrym pracownikiem,
  • Curriculum vitae mieszane – w tym przypadku zasady chronologii zostają porzucone na rzecz wyeksponowania swojego wykształcenia oraz doświadczenia i ukazania tych aspektów jako pożądanych w danej branży, czy na konkretnym stanowisku.

Przygotowywanie CV – jakich błędów unikać?

Pamiętaj, że bogata zawartość merytoryczna życiorysu to dopiero początek. Przed wysłaniem wiadomości do pracodawcy (z adresu mailowego o odpowiedniej nazwie) musisz sprawdzić przygotowaną treść pod względem interpunkcyjnym, ortograficznym i stylistycznym. Literówki i błędy innego typu są po prostu niedopuszczalne.

Zadbaj również o to, aby dokument był czytelny – wybierz czcionkę pozbawioną ozdobników i ustaw jej odpowiednią wielkość. CV zaprojektowane z dbałością o nawet najmniejsze szczegóły będzie się po prostu przyjemniej czytało.

Na samy końcu Twojego życiorysu musisz zamieścić zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Pamiętaj, aby skorzystać z dokładnie takiego sformułowania, jakie jest wymagane przez konkretnego pracodawcę.

Pisanie CV – podsumowanie

Profesjonalne, zgodne z prawdą, starannie przygotowane CV może pomóc Ci znaleźć pracę marzeń – dopasowaną do Twoich kwalifikacji, doświadczenia oraz wykształcenia. Pamiętaj jednak, że poszukując zatrudnienia, nie musisz się ograniczać. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zwracał uwagę nie tylko na polskie oferty pracy. Francja, Niemcy, czy Hiszpania to kraje, w których również możesz rozwinąć skrzydła i wędrować po kolejnych szczeblach kariery. Wszystko w Twoich rękach!

Jak napisać dobre CV?
CV, czyli Curriculum Vitae, jest jednym z ważniejszych elementów podczas starania się o pracę. To właśnie...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.