Czy warto zostać spawaczem?

Zastanawiasz się, jaki zawód wykonywać, a może chcesz zmienić pracę? Przeczytaj, jak zostać i dlaczego warto być spawaczem. Dowiedz się także, od jakich czynników zależy jego wynagrodzenie.

Jak zostać spawaczem?

Spawaczem można zostać poprzez ukończenie szkoły zawodowej lub technikum o takim profilu, czy klas budowlanych, które jako specjalizację mają spawalnictwo. Jeżeli nie ukończy się takiej szkoły, a ma się 18 lat, można zapisać się na kurs spawalniczy. Po jego zakończeniu należy zdać egzamin, następnie otrzymuje się dyplom, który potwierdza nabytą wiedzę. Trzeba wiedzieć również o tym, że kwalifikacje należy odnawiać co dwa lata.

Od czego zależy wynagrodzenie spawacza?

Zarobki spawaczy mogą się różnić w zależności od ich doświadczenia, w której części Polski pracują, a także dla jakiej firmy. Jest to zawód dobrze opłacany. Spawacze są również poszukiwani za granicą, gdzie mogą liczyć w zależności od kraju na większą pensję niż w Polsce. Jeżeli interesuje cię praca spawacza za granicą, warto poszukać ofert pracy m.in. w krajach takich jak: Francja, Niemcy, Holandia, Norwegia, Szwecja.

Jakie cechy powinien mieć spawacz?

Jeżeli chcesz zostać spawaczem, ważny jest stan twojego zdrowia, a także dobry wzrok. Należy mieć zdolności manualne, dobrą koordynację wzrokowo-ruchową, być precyzyjnym i wytrzymałym. Istotna jest również odporność na stres, a także umiejętność skupienia się na wykonywanym zadaniu.

Gdzie pracuje spawacz?

Spawacz wykonuje pracę, która jest niezbędna w przemyśle. Zajmuje się spawaniem np. elementów konstrukcji m.in. takich jak budynki, statki, samochody. Pracę mogą znaleźć w stoczniach, warsztatach, halach produkcyjnych, przy budowach, w przemyśle: lotniczym, kolejowym, ciężkim. Możliwości zatrudnienia jest wiele!

Dlaczego warto być spawaczem?

Spawacze są poszukiwani na rynku pracy, świadczy o tym wiele ofert pracy. Jest to praca również dla osób, które chcą się ciągle rozwijać, a także doskonalić swoje kwalifikacje. Jako spawacz możesz szukać pracy za granicą, dzięki temu możesz również podróżować.

Czy praca spawacza ma minusy?

Każdy zawód z pewnością ma swoje plusy i minusy. Minusem pracy spawacza jest to, że może być ona ryzykowna dla zdrowia. Spawacze są narażeni na poparzenia, a także na choroby zawodowe (pylica płuc, astma oskrzelowa, gorączka metaliczna, zaćma). Pracują oni czasami w trudnych warunkach, w hałasie. W czasie pracy przyjmują nienaturalne wymuszone pozycje ciała, skutkują one pojawiającymi się, później dolegliwościami bólowymi.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.