Potrzebujesz hydraulika? Sprawdź, jak znaleźć najlepszego!

Niespodziewana awaria? Planowany remont instalacji hydraulicznej? Przydałyby ci się profesjonalne usługi hydrauliczne? Poznaj kilka wskazówek, dzięki którym znajdziesz odpowiedniego fachowca.

Czym zajmuje się hydraulik?

Hydraulik naprawia, instaluje oraz montuje instalację wodociągową, czy kanalizacyjną. Zajmuje się również centralnym ogrzewaniem. Do jego obowiązków należy kontrola sieci rur zaprowadzających do domów, zakładów przemysłowych, czy budynków: gaz, ścieki, czy instalację cieplną.

Jak zostaje się hydraulikiem?

Aby zdobyć zawód hydraulika, należy ukończyć szkołę zawodową o profilu hydraulicznym, czy technikum o tym samym profilu lub kurs zawodowy. Następnie hydraulicy odbywają praktykę pracując z doświadczonymi specjalistami, którzy ich nadzorują i przekazują swoją wiedzę.

Cechy dobrego hydraulika – poznaj je

Hydraulik musi być przede wszystkim komunikatywny, tak aby znalazł wspólny język z klientem oraz potrafił mu wytłumaczyć np. przyczynę awarii, czy też to, co będzie musiał wykonać. Hydraulik powinien mieć zdolność logicznego myślenia, mieć zmysł techniczny, potrafić zorganizować sobie czas pracy.

Szukasz pracy jako hydraulik?

Na pewno nie zabraknie jej dla ciebie  – hydraulik stał się jednym z pożądanych zawodów na rynku pracy. Nie tylko w Polsce brakuje przedstawicieli tego zawodu, ale także za granicą. Hydraulicy mogą liczyć tam na wysokie zarobki, choć wszystko zależy oczywiście od doświadczenia, miasta, czy kraju. Hydraulicy mogą pracować w firmach, ale także założyć własną działalność.

Jak znaleźć dobrego hydraulika?

Szukając hydraulika, możesz kierować się opinią znajomych, czy rodziny, którzy korzystali z jego usług. Możesz sprawdzić komentarze w Internecie o danej firmie. Jeżeli potrzebujesz dobrego i sprawdzonego fachowca, zobacz tani hydraulik Wrocław Krzyki.

Pogotowie hydrauliczne – 24 godziny na dobę

Zaskoczyła cię awaria i nie wiesz, co masz robić? Z pomocą przyjdzie ci wtedy pogotowie hydrauliczne. Pomoże ci znaleźć odpowiednie rozwiązania, zaradzi twoim problemom, gdy będziesz potrzebować szybkiej interwencji. Wsparcie może nadejść o każdej porze dnia i nocy.

Kiedy zadzwonić po hydraulika?

W przypadku jakich napraw, czy awarii pomoże nam hydraulik? Z pewnością gdy, należy wykonać montaż instalacji kanalizacyjnych, wodociągowych, czy centralnego ogrzewania. Hydraulika wezwiemy również między innymi po to, aby: uszczelnił cieknący kran, wykonał konserwację instalacji, założył grzejniki.

Jak zostać zawodowym kierowcą?

Posiadanie uprawnień, które umożliwiałyby wykonywanie zawodu, jakim jest kierowca, stanowi potwierdzenie w postaci wpisu w dokumencie prawa jazdy tzw. kodu 95 oraz ważne świadectwo kwalifikacji zawodowej. Otwiera to zatem dużą ilość możliwości dotyczących podejmowania zatrudnienia. Zawód kierowcy zawodowego jest bardzo deficytowy w Polsce, dlatego nie powinno się mieć problemów, aby znaleźć odpowiednią pracę. Jak zatem zostać kierowcą zawodowym? O czym trzeba wiedzieć?

Jak zostać kierowcą? Co należy wiedzieć?

Jeśli chcemy zostać zawodowym kierowcą, musimy mieć ukończone 18 lat i posiadać prawo jazdy min. kategorii B. Do pozostania zawodowym kierowcą brakuje nam oczywiście prawa jazdy z kategorii C/C1/C+E czy prawa jazda kategorii D do przewozu rzeczy lub/i osób. Do tego kursu mogą przystąpić zatem osoby, które ukończyły 21 lat. Wyjątek stanowi reguła, która mówi o tym, że z tego punktu zwolnione są osoby, które uzyskały świadectwo kwalifikacji zawodowej w wymiarze 280h.

Następnie należy uzyskać świadectwo kwalifikacji zawodowej, które uprawnia do zawodowego przewozu rzeczy. Dostępne są natomiast dwa rodzaje kwalifikacji – wstępne i przyspieszone. Przy wstępnej kwalifikacji kurs trwa 140 godzin, natomiast przy pełnej kwalifikacji 280 godzin. Drugie wymienione szkolenie dotyczy osób, które posiadają prawo jazdy kategorii C/C+E wydane po 10 września 2009 roku, a nie mają ukończonych 21 lat.

Badania psychologiczne dla kierowców

Po ukończonym szkoleniu i zdanym egzaminie należy zrobić niezbędne badania lekarskie i psychologiczne, które umożliwiają zdobycie świadectwa kwalifikacji. Ma to na celu przedstawienie ogólnego stanu zdrowia kierowcy i poświadczeniu o braku psychologicznych przeciwwskazań. Podczas badań zwraca się szczególną na wszystkie aspekty zdrowotne, głównie na układ oddechowy, nerwowy oraz sprawność narządów ruchu i wzroku.

Natomiast badania psychologiczne mają głównie na celu sprawdzić podzielność uwagi, koncentrację czy czas reakcji osoby, aby umożliwić uzyskanie świadectwa kierowcy.

Szkolenia okresowe dla kierowców

Trzeba także pamiętać, że rozpoczęcie pracy jako kierowca wiążę się również z tym, że należy uzyskać niezbędne szkolenie okresowe. W przypadku zawodowego prawa jazdy ważny jest termin ważności kwalifikacji zawodowych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami musimy takie szkolenie wykonywać co 5 lat. Takie kursy mogą być organizowane przez profesjonalne ośrodki zajmujące się prowadzeniem szkolenia (wpisane są również do rejestru Urzędów Wojewódzkich). Do przedłużenia uprawnień nie trzeba przystępować do egzaminu po zakończonym kursie. Musimy jedynie pamiętać o wykonaniu badań lekarskich i psychologicznych. Aby skorzystać z takiego kursu, sprawdź ofertę szkoleń okresowych dla kierowców, aby móc rozpocząć swoje obowiązki zawodowe jako kierowca.

Czym zajmuje się geodeta?

Czy wiesz, jak wygląda praca geodety? A może marzysz o takim zawodzie? Zastanawiasz się, gdzie szukać później pracy? Dowiedz się wszystkiego o zawodzie geodety!

Czym zajmuje się geodeta?

Geodeta zajmuje się pomiarem gruntów oraz działek pod przyszłe budowy, m.in. dróg, budynków, autostrad. Wykonuje również mapy oraz sporządza dokumentacje. Potrafi opisać rzeźbę terenu, a także jej bogactwa mineralne. Poradzi sobie z wyceną wartości nieruchomości, na podstawie dokumentacji, którą wykona.

Jak zostać geodetą?

Aby stać się geodetą należy ukończyć technikum geodezyjne, po którym możesz zostać np. pomocnikiem geodety, zdobywając dalsze doświadczenie. Inną drogą są studia na kierunku geodezja i kartografia. Aby dostać się na studia najlepiej na maturze mieć dobre wyniki z geografii, matematyki, fizyki i chemii. Wymagania mogą się jednak różnić w zależności od poszczególnych uczelni. Studia trwają od 3,5 do 4 lat, kończą się uzyskaniem tytułu inżyniera, dodatkowo 1,5 do 2 lat, zdobędziesz tytuł magistra. Możesz też wybrać 5-letnie studia jednolite.

Co dalej?

Po ukończeniu technikum, czy też studiów, nie uzyskuje się od razu uprawnień geodety uprawnionego. Jest to możliwe dopiero po zrealizowaniu praktyki. Trwa ona w zależności od posiadanego wykształcenia. Więcej lat spędzimy na praktyce mając wykształcenie średnie, a mniej po studiach. Następnym krokiem powinno być zgłoszenie się do Komisji Kwalifikacyjnej ds. Uprawnień Zawodowych w Dziedzinie Geodezji i Kartografii, dla której musisz mieć przygotowane odpowiednie dokumenty: oświadczenie, że nie byłeś karany. Przydadzą się także dokumenty potwierdzające okres praktyki zawodowej oraz rodzaj i liczbę prac, opracowań geodezyjnych, czy kartograficznych, które dokumentują praktykę zawodową. Na końcu przychodzi czas na zdanie egzaminu.

Przydatne oraz darmowe programy, które pomogą ci w pracy!

Pracując już jako geodeta, będziesz mógł korzystać z różnych narzędzi sprawiających, że realizacja obowiązków zawodowych stanie się łatwiejsza i bardziej efektywna. Jako przykład można wskazać:

 • SimGNSS – narzędzie służy do planowania pomiarów terenowych przy pomocy odbiornika GNSS.
 • Plotka – darmowy program, dzięki, któremu wyślesz pliki wyplotów bezpośrednio do drukarki, czy plotera.
 • ValidXML – program ten służy do walidacji składniowej plików XML. Pokazuje listę błędów składniowych z fragmentem kodu wraz z numerem wiersza, gdzie był błąd.

Sprawdź wymienione darmowe programy geodezyjne, które z pewnością ułatwią ci pracę.

Jakie cechy powinien mieć geodeta?

Jeżeli zastanawiasz się, czy wybór tej ścieżki kariery jest dla ciebie, oto cechy, które powinien mieć geodeta: musi mieć wyobraźnię przestrzenną, być dokładny oraz systematyczny w powierzonych zadaniach, mieć myślenie matematyczno-logiczne, a także znać prawo budowlane. Ważna jest również umiejętność pracy w zespole.

Gdzie szukać pracy?

Geodeta może pracować w firmach geodezyjnych, wydawnictwach kartograficznych, w jednostkach administracji samorządowej oraz państwowej. Może także prowadzić własną działalność.

Praca za granicą – plusy i minusy takiego rozwiązania

Bezskutecznie poszukujesz zatrudnienia w Polsce? Wysłałeś już kilkadziesiąt CV, ale nikt nie zaprasza Cię na rozmowę kwalifikacyjną? Być może receptą na Twoje problemy okaże się praca za granicą. Niemcy, Włochy, Austria, czy Francja – oferty pracy w tych państwach sprawiają wrażenie naprawdę atrakcyjnych. Wystarczy znaleźć ogłoszenie, w którym pracodawca szuka pracownika z wykształceniem, doświadczeniem i kwalifikacjami dokładnie takimi, jakimi Ty się wyróżniasz.

Zastanawiasz się, czy rozpoczęcie pracy w innym kraju będzie dobrą decyzją? Sprawdź najbardziej charakterystyczne zalety i największe mankamenty takiego rozwiązania.

Praca w innym kraju – dlaczego warto?

Zastanawiasz się jakie korzyści płyną z emigracji zarobkowej? Najważniejsze zalety pracy poza granicami Polski to przede wszystkim:

 • duża ilość ciekawych ofert pracy,
 • możliwość znalezienia stałego zatrudnienia,
 • wyższe zarobki,
 • zapewnienie stabilności finansowej sobie i swojej rodzinie,
 • rozwój osobisty,
 • uzupełnienie wiedzy i nabycie nowych umiejętności,
 • szansa na zdobycie doświadczenia w wybranym zawodzie,
 • doskonalenie znajomości języka obcego,
 • możliwość poznania nowego kraju – jego kultury i mieszkańców,
 • korzystanie z atrakcji turystycznych danego miejsca,
 • rozpoczęcie nowego rozdziału w życiu.

Praca za granicą – główne argumenty przeciw

Jednak wyjazd za pracą do innego kraju wiąże się nie tylko z przyjemnymi doświadczeniami. Zatrudnienie poza Polską – w Wielkiej Brytanii, Szwecji, czy we Francji niesie za sobą także przykre konsekwencje. Do najbardziej dotkliwych należą:

 • rozłąka z najbliższymi – znajomymi, przyjaciółmi i rodziną,
 • konieczność przystosowania się do życia w nieznanym miejscu,
 • problemy ze znalezieniem zakwaterowania,
 • trudności związane z nawiązaniem nowych znajomości oraz wynikająca z tego samotność,
 • stres wynikający ze zmiany dotychczasowego życia i przeprowadzki,
 • pogorszone samopoczucie, a nawet stany depresyjne,
 • kłopoty z komunikacją, jeśli zna się wymagany język obcy tylko na niskim poziomie,
 • rzucenie na głęboką wodę i rozpoczynanie wszystkiego od nowa,
 • wymóg dopełnienia wszystkich formalności przewidzianych przez prawo.

Zalety i wady pracy za granicą – podsumowanie

Podjęcie decyzji o wyprowadzce z kraju i rozpoczęciu pracy za granicą nie jest łatwe. Taki wybór wpływa na wiele aspektów naszej egzystencji, w znacznej mierze rewolucjonizuje również styl życia, który dotąd był dla nas charakterystyczny. Dlatego przed określeniem swojego ostatecznego stanowiska w tej sprawie należy dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw. Tylko wtedy zyska się gwarancję, że tak drastyczna zmiana okaże się dla nas odpowiednia, a decyzja z nią związana będzie w pełni świadoma.

Zaprezentowane powyżej zestawienie pokazuje, że liczba zalet i wad związanych z pracą za granicą jest porównywalna. Jednak to, do jakiej kategorii dopasuje się poszczególne argumenty, zależy od: naszego spojrzenia na tę kwestię, wyróżniającej nas motywacji oraz sytuacji, w jakiej znajdujemy się w danym momencie. Dlatego jest to sprawa, którą każdorazowo trzeba potraktować indywidualnie.

Poszukiwanie pracy – jak uniknąć błędów?

Poszukiwanie pracy jest procesem, który dla wielu osób może być długi i frustrujący. Szczególnie jeśli liczba wysłanych CV nie idzie w parze z informacjami zwrotnymi oraz zaproszeniami na rozmowę kwalifikacyjną. Niekiedy znalezienie zatrudnienia jest trudne, ponieważ nie posiada się odpowiedniego wykształcenia, doświadczenia i umiejętności.

Jednak bardzo często kolejne porażki w tym zakresie wynikają z niefrasobliwości kandydatów. Brak podstawowej wiedzy na temat skutecznych metod poszukiwania pracy sprawia, że własne nierozsądne działania, zamiast przybliżać do osiągnięcia zamierzonego celu, tylko ich od niego oddalają. A więc jak należy postępować, aby odnieść sukces? Przydatne wskazówki znajdziesz poniżej!

Po pierwsze – stwórz profesjonalne CV

Punktem wyjścia jest przygotowanie atrakcyjnego CV. O taką jego cechę zadba nie tylko wysokiej jakości zawartość merytoryczna życiorysu, ale i wykorzystana forma przedstawienia najważniejszych wiadomości na swój temat. Dlatego, opisując wykształcenie, doświadczenie, kwalifikacje, dodatkowe umiejętności, czy zainteresowania, należy trzymać się faktów, a przy tym uwypuklać te informacje, które w kontekście danego stanowiska stawiają nas w najlepszym świetle. Profesjonalne CV musi być czytelne, estetyczne i poprawne pod względem językowym.

Po drugie – szukaj aktywnie

Rozpocznij od jasnego określenia celu, do którego dążysz. Obiektywnie oceń swoje możliwości i na bieżąco szukaj interesujących Cię ofert pracy. Gdzie najlepiej to czynić? Możliwości jest wiele – prasa, lokalny urząd pracy, Internet, czy osiedlowa tablica ogłoszeń. I pamiętaj, aby zbyt szybko się nie poddawać. Znalazłeś ciekawe ogłoszenie, jednak nie spełniasz wszystkich wskazanych wymagań? Nie rezygnuj – wyślij CV, a być może rekruter odszuka w nim coś, co wzbudzi jego ciekawość i przekona się, że jesteś kandydatem, na którego warto zwrócić uwagę.

Po trzecie – stwórz własną sieć kontaktów

Każdy doskonale wie, że najłatwiej jest znaleźć pracę po znajomości. Dlatego, gdy szukasz zatrudnienia, daj o tym znać swojej rodzinie, przyjaciołom i znajomym. Może okazać się, że ktoś z nich wie o wolnym stanowisku, na które będziesz mógł aplikować.

Zadbaj również o swój markę osobistą. Stwórz konta na biznesowych portalach społecznościowych i zaprezentuj się w niebanalny sposób.

Po czwarte – samodzielnie docieraj do pracodawców

Interesuje Cię praca w konkretnej firmie, jednak teraz nie jest w niej prowadzona rekrutacja? Nic straconego! Nawet mimo to możesz wysłać wiadomość do pracodawcy – zaprezentuj się w niej, ukaż przebieg dotychczasowej kariery zawodowej oraz dołącz CV. Dzięki temu dasz się zauważyć.

Po piąte – przygotuj ogłoszenie o poszukiwaniu pracy

Jednym z możliwych do wykorzystania sposobów jest opracowanie własnej oferty i zamieszczenie jej w prasie, mediach społecznościowych lub na internetowym portalu z ogłoszeniami. Koniecznie trzeba wskazać tam:

 • zwięzłą charakterystykę osoby poszukującej zatrudnienia,
 • rodzaj szukanej pracy,
 • dostępne formy kontaktu.

Metody poszukiwania pracy – podsumowanie

Czy dotychczas miałeś okazję korzystać z zaprezentowanych powyżej metod? Jeśli nie, koniecznie musisz to zmienić. Wypróbuj je w praktyce i przekonaj się o ich skuteczności.

Pamiętaj też, że obecnie poszukiwanie pracy nie jest ograniczone przez czynniki terytorialne. Wystarczy, że wykażesz taką chęć, a emigracja zarobkowa może stać się częścią również Twojego życia. Tym bardziej że praca we Francji lub w Niemczech niejednokrotnie jest dużo bardziej opłacalna i rozwojowa niż zatrudnienie w Polsce.

Jak napisać CV, które zainteresuje pracodawcę?

Curriculum vitae, czyli CV, wraz z listem motywacyjnym tworzy zestaw dokumentów aplikacyjnych, które są wymagane podczas postępowania rekrutacyjnego. W takim życiorysie zawodowym umieszcza się najważniejsze informacje dotyczące osoby ubiegającej się o pracę na danym stanowisku.

Przygotowaniu CV należy poświęcić wystarczająco dużo uwagi, ponieważ jest to nasza wizytówka. Właśnie na podstawie tego dokumentu pracodawca wyrabia sobie wstępne zdanie na nasz temat i decyduje czy zaprosić nas do kolejnego etapu, czyli na rozmowę kwalifikacyjną.

Curriculum vitae – jakie informacje muszą się w nim pojawić?

CV to dokument składający się z kilku stałych sekcji. Każda osoba przygotowująca życiorys zawodowy powinna zamieścić w nim swoje dane osobowe (m.in. imię i nazwisko, adres poczty elektronicznej oraz aktualny numer telefonu), a także informacje na temat: zdobytego wykształcenia, dotychczasowego doświadczenia zawodowego, posiadanych umiejętności i kwalifikacji, ukończonych kursów, znajomości języków obcych oraz zainteresowań.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje CV?

Informacje typowe dla CV można zamieszczać w takim dokumencie na wiele sposobów. Fakt ten przekłada się na wyróżnianie kilku rodzajów życiorysów zawodowych. Najpopularniejsze z nich to:

 • Curriculum vitae chronologiczne – cieszy się największym uznaniem wśród osób poszukujących pracy; pozwala zaprezentować rozwój kariery zawodowej w odwróconym porządku czasowym, zatem u samej góry takiego CV pojawiają się najbardziej aktualne informacje,
 • Curriculum vitae funkcjonalne – jego celem jest podkreślenie posiadanych kompetencji, umiejętności, kwalifikacji i predyspozycji, które przemawiają za tym, że dana osoba może okazać się dobrym pracownikiem,
 • Curriculum vitae mieszane – w tym przypadku zasady chronologii zostają porzucone na rzecz wyeksponowania swojego wykształcenia oraz doświadczenia i ukazania tych aspektów jako pożądanych w danej branży, czy na konkretnym stanowisku.

Przygotowywanie CV – jakich błędów unikać?

Pamiętaj, że bogata zawartość merytoryczna życiorysu to dopiero początek. Przed wysłaniem wiadomości do pracodawcy (z adresu mailowego o odpowiedniej nazwie) musisz sprawdzić przygotowaną treść pod względem interpunkcyjnym, ortograficznym i stylistycznym. Literówki i błędy innego typu są po prostu niedopuszczalne.

Zadbaj również o to, aby dokument był czytelny – wybierz czcionkę pozbawioną ozdobników i ustaw jej odpowiednią wielkość. CV zaprojektowane z dbałością o nawet najmniejsze szczegóły będzie się po prostu przyjemniej czytało.

Na samy końcu Twojego życiorysu musisz zamieścić zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Pamiętaj, aby skorzystać z dokładnie takiego sformułowania, jakie jest wymagane przez konkretnego pracodawcę.

Pisanie CV – podsumowanie

Profesjonalne, zgodne z prawdą, starannie przygotowane CV może pomóc Ci znaleźć pracę marzeń – dopasowaną do Twoich kwalifikacji, doświadczenia oraz wykształcenia. Pamiętaj jednak, że poszukując zatrudnienia, nie musisz się ograniczać. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zwracał uwagę nie tylko na polskie oferty pracy. Francja, Niemcy, czy Hiszpania to kraje, w których również możesz rozwinąć skrzydła i wędrować po kolejnych szczeblach kariery. Wszystko w Twoich rękach!

Pracownicy księgowości

5 cech, które powinien posiadać pracownik księgowości

Każda osoba wykonująca konkretny zawód powinna posiadać nie tylko odpowiednie wykształcenie, ale również zespół charakterystycznych cech, niezbędnych do realizacji swojej pracy. Nie inaczej jest w przypadku pracowników księgowości. Sprawdź, jakie atrybuty przemawiają za tym, że mogą oni stać się specjalistami w swojej dziedzinie.

Po pierwsze – skrupulatność

Ład i porządek w pracy można zachować dzięki wzmożonej czujności i dokładności. Wynika to z faktu, że zawód ten opiera się przede wszystkim na zbieraniu, porządkowaniu i analizowaniu danych liczbowych. Precyzyjność w obliczeniach to recepta na brak pomyłek.

Po drugie – dobra organizacja pracy

W księgowości ogromne znaczenie odgrywają określone przez prawo terminy. Dlatego należy w taki sposób rozplanować swoją pracę z poszczególnymi klientami, aby nie mieć opóźnień, które mogłyby narazić ich na ewentualne straty finansowe.

Po trzecie – komunikatywność

Pracownik księgowości musi kontaktować się nie tylko ze zwierzchnikiem, współpracownikami oraz klientami, ale również z przedstawicielami urzędów administracji publicznej. Wymaga się więc od niego wysokiej kultury osobistej oraz umiejętności precyzyjnego i merytorycznego wypowiadania się.

Po czwarte – uczciwość

Specyfika tego zawodu wiąże się z koniecznością zapoznania się z wrażliwymi informacjami dotyczącymi konkretnej firmy oraz z danymi jej pracowników. Niezbędne jest więc zachowanie ich w tajemnicy, a pełna lojalność i dyskrecja to całkowity priorytet.

Po piąte – odporność na stres

Praca ta wymagana niekiedy działania pod presją czasu. Osoba na tym stanowisku musi więc nabyć umiejętność radzenia sobie ze stresem. Pojawiające się porażki nie mogą jej zrażać, ale powinny być motywacją do jeszcze efektywniejszej realizacji obowiązków zawodowych.

Cechy dobrego księgowego – podsumowanie

Ludzie bez wad nie istnieją. Dlatego nikogo nie powinien dziwić fakt, że nie sposób spotkać idealną księgową, czy idealnego księgowego. Jednak są pewne cechy, których posiadanie, pozwala zbliżyć się do doskonałości. Efekt taki osiągnie się, jeśli dołoży się do tego ciężką pracę i chęć ciągłego poszerzania swojej wiedzy. Namacalnym skutkiem zaangażowania takich osób będzie efektywna księgowość. W europim możesz liczyć na kilkunastoletnie doświadczenie wykwalifikowanych pracowników, którzy służą pomocą także w kwestii rozliczania czasu pracy kierowców, czy przeprowadzania okresowych szkoleń.

Lista aktualnych ofert pracy we Francji

Szukasz pracy we Francji? Interesuje Cię znalezienie konkretnej oferty? Z pewnością zależy Ci na dobrych warunkach zatrudnienia oraz wynagrodzeniu. Dlatego, przeglądając ogłoszenia o pracy, warto zwrócić uwagę na najbardziej popularne zawody. Sprawdź, jacy pracownicy są najbardziej poszukiwani we Francji.

Pracownik fizyczny

Oczywiście brakuje rąk do pracy w wielu sektorach oraz branżach, dlatego nic dziwnego, że francuscy pracodawcy potrzebują pracowników fizycznych. Mowa szczególnie o osobach, które mogłyby pracować choćby na budowie, na produkcji czy w zawodach rzemieślniczych. Dokładne zarobki oraz warunki zatrudnienia określane są indywidualnie w zależności od umiejętności oraz zdobytego doświadczenia. Ponadto nie trzeba dobrze znać języka, a jedynie wyrażać chęć do jego nauki lub pochwalić się znajomością angielskiego.

Specjaliści poszukiwani

Rąk do pracy brakuje również w specjalistycznych branżach, gdzie wymaga się doświadczenia oraz odpowiedniej znajomości języka. Mowa przede wszystkim o IT, specjalistach związanymi z finansami, obsługą klienta, sprzedażą, handlem czy logistyką.

Sektor produkcyjny i budowlany

Pracodawcy praktycznie przez cały rok szukają pracowników związanych z branżą produkcyjną oraz budowlaną. Oprócz tego nie wymaga się w takim przypadku znajomości języka, jedynie w stopniu komunikatywnym. Zapewnia to prawidłowy przepływ informacji między pracownikami zakładu oraz kierownikami. Stawki godzinowe uzależnione są od wykonywanego zajęcia. Jednak z pewnością możemy liczyć na większe wynagrodzenie niż minimalna płaca krajowa. Brakuje murarzy, stolarzy, zbrojarzy, operatorów maszyn, cieśli, kierowników czy inżynierów.

Branża TLS

Potrzebni są specjaliści od transportu, spedycji i logistyki. Ten sektor niezwykle szybko się rozwija i można zauważy, że poszerza zakres swoje działań nie tylko lokalnie, ale również międzynarodowo. Osoby z doświadczeniem i odpowiednim wykształceniem są zatem mile widziane za granicą.

Praca we Francji bez języka

Jeżeli szukasz pracy we Francji bez znajomości języka, nie powinieneś się obawiać. Wiele agencji prowadzi specjalne nabory na stanowiska, na których znajomość języka nie jest aż taka istotna.

 

Praca we Francji – co warto wiedzieć?

Praca we Francji w dalszym ciągu jest popularna, a kierunek ten chętnie wybierają osoby jako swego rodzaju przełamanie i próba podjęcia zatrudnienia w innym kraju niż pozostałe zachodnie kierunki, które są mocno oblegane. W dodatku brakuje tam ludzi do pracy w wielu branżach – i to nie tylko specjalistycznych. Sprawdź, co warto wiedzieć o pracy w kraju znad Sekwany.

Kto może znaleźć pracę we Francji?

Prawie wszędzie możemy natknąć się na oferty pracy, w których poszukuje się specjalistów – szczególnie budowlańców, a także: monterów, operatorów maszyn, murarzy, tokarzy, malarzy czy kierowników budowy. Pracodawcy cenią sobie pracowników w tych sektorach za fachowe wykonywanie obowiązków. Poszukiwani są również hydraulicy, spawacze, ślusarze, stolarze oraz cieśle. Sporo wolnych miejsc pracy znajdziemy w okresie wakacyjnym, czyli w sezonie do pracy w gastronomii, turystyce oraz hotelarstwie. Chętnie przyjmowane są również osoby do sektora ogrodniczego oraz rolniczego.

Pracę we Francji znajdą osoby z wykształceniem oraz wysoko wykwalifikowane – specjaliści IT, e-commerce, marketingu, mediów społecznościowych czy programiści.

Wynagrodzenie we Francji i koszty życia

Dokładne wynagrodzenie danego pracownika zależy właściwie od wykonywanej pracy – kwalifikacji, doświadczenia, branży oraz stanowiska. Z pewnością osoby charakteryzujące się jako specjaliści mogą zarobić dużo więcej niż minimalne wynagrodzenie, które we Francji wynosi 1.521,22 €. Oznacza to, że na godzinę zarobimy około 10,03 € brutto, ale oczywiście musimy pamiętać o należytych składach na ubezpieczenie społeczne dla 35-godzinnego tygodnia pracy. W przybliżeniu pracownik na rękę przy minimalnym wynagrodzeniu otrzyma 1.200 €, a całkowity koszt pracownika ponoszony przez pracodawcę wyniesie 1.800 €.

Mieszkając i pracując we Francji, musimy liczyć się również z nieco droższym kosztem życia. Ceny wynajmu mieszkania w centrum są dosyć spore i zaczynają się od 500-700 €. Inaczej sprawa wygląda, gdy decydujemy się jedynie na wynajem pokoju. Żywność oraz pozostałe artykuły także są droższe, a codzienne zakupy lepiej wykonywać w dyskontach i marketach, które są po prostu o wiele tańsze.

Praca we Francji bez znajomości języka

Za granicą wcale nie musimy dobrze znać języka obcego, aby móc podjąć zatrudnienie. Duża ilość pracodawców nie ustala tego jako wymóg. Wystarczy niekiedy znać język w stopniu komunikatywnym lub wyrazić chęć jego nauki. Dlatego z pewnością, pracując we Francji na początku, można zdecydować się na pracę, która nie wymaga znajomości francuskiego. Z czasem, gdy już nauczymy się języka na miejscu, możemy starać się o lepsze stanowiska w tej samej lub innej branży. Mamy wówczas możliwość awansu i rozwoju swoich kwalifikacji. Praca we Francji bez znajomości języka – sprawdź oferty.

Jak wyglądają okresowe szkolenia dla kierowców?

Zawodowi kierowcy są zobowiązani, aby co okres 5 lat odbywać szkolenia okresowe. Takie szkolenie dla kierowców, którzy zajmują się transportem drogowym osób lub rzeczy umożliwia przypomnienie sobie niezbędnej wiedzy teoretycznej i praktycznej. Jak zatem wygląda takie szkolenie i co musimy o nim wiedzieć? Zapoznaj się z naszym poniższym artykułem.

Co to jest szkolenie okresowe kierowców?

Do uczestnictwa w szkoleniach kierowców zalicza się przede wszystkim kierowców transportu drogowego, czyli tych, którzy posiadają prawo jazdy kat. C przewożących rzeczy lub/i dla tych posiadających prawo jazdy kat. D do przewodu osób. Dzięki kursowi kierowca ma prawo do przedłużenia swojego prawa jazdy i możliwość dalszego wykonywania zawodu. Szkolenie ma za zadanie odświeżyć niezbędną wiedzę, gdzie zostaną przypomniane zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa i komfortu pracy w zawodzie jako kierowca. Oczywiście największy nacisk kładzie się na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Dla kogo dedykowane jest szkolenie okresowe?

Do szkolenia okresowego zobowiązani są kierowcy, którzy nie posiadają odpowiednich uprawnień do przewozu drogowego, czyli tzw. kodu 95 widniejącego w prawie jazdy, w tym osoby które:

 • uzyskały prawo jazdy kat. C przed 10 września 2009 – dotyczy przewozu rzeczy,
 • uzyskały prawo jazdy kat. D przed 10 września 2008 roku – dotyczy przewozu osób.

Ze szkolenia okresowego mogą skorzystać również osoby, które posiadają aktualne uprawnienia związane z transportem drogowym i chcą je przedłużyć o kolejne 5 lat.

Jak wygląda szkolenie okresowe?

Szkolenia okresowe składają się zazwyczaj z określonych modułów, często do wyboru przez kursanta. Kursy zawierają wiedzę dotyczącą:

 • bezpieczeństwa w ruchu drogowym i krajowym,
 • stosowania wszystkich przepisów,
 • szkolenie zawierające zagadnienia racjonalnej jazdy z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa,
 • bezpieczeństwa, obsługi i logistyki w aspekcie zdrowia, środowiska oraz ruchu drogowego.

Szkolenia okresowe dla kierowców trwają 35 godzin i według obowiązujących reguł takie szkolenie może trwać jedynie 7 godzin w ciągu całego dnia, nie krócej niż 5 dni. Kurs nie kończy się również żadnych egzaminem. Po prostu zostaje nam nadal przyznane prawo do wykonywania swoich obowiązków jako zawodowy kierowca.

Warto pamiętać, że przed przystąpieniem do uczestnictwa w takim szkoleniu musimy uzyskać niezbędne orzeczenie lekarskie od lekarza medycyny pracy, który jest uprawniony do badań kierowców, a także orzeczenie psychologiczne od psychologa transportu.