Jak zostać zawodowym kierowcą?

Posiadanie uprawnień, które umożliwiałyby wykonywanie zawodu, jakim jest kierowca, stanowi potwierdzenie w postaci wpisu w dokumencie prawa jazdy tzw. kodu 95 oraz ważne świadectwo kwalifikacji zawodowej. Otwiera to zatem dużą ilość możliwości dotyczących podejmowania zatrudnienia. Zawód kierowcy zawodowego jest bardzo deficytowy w Polsce, dlatego nie powinno się mieć problemów, aby znaleźć odpowiednią pracę. Jak zatem zostać kierowcą zawodowym? O czym trzeba wiedzieć?

Jak zostać kierowcą? Co należy wiedzieć?

Jeśli chcemy zostać zawodowym kierowcą, musimy mieć ukończone 18 lat i posiadać prawo jazdy min. kategorii B. Do pozostania zawodowym kierowcą brakuje nam oczywiście prawa jazdy z kategorii C/C1/C+E czy prawa jazda kategorii D do przewozu rzeczy lub/i osób. Do tego kursu mogą przystąpić zatem osoby, które ukończyły 21 lat. Wyjątek stanowi reguła, która mówi o tym, że z tego punktu zwolnione są osoby, które uzyskały świadectwo kwalifikacji zawodowej w wymiarze 280h.

Następnie należy uzyskać świadectwo kwalifikacji zawodowej, które uprawnia do zawodowego przewozu rzeczy. Dostępne są natomiast dwa rodzaje kwalifikacji – wstępne i przyspieszone. Przy wstępnej kwalifikacji kurs trwa 140 godzin, natomiast przy pełnej kwalifikacji 280 godzin. Drugie wymienione szkolenie dotyczy osób, które posiadają prawo jazdy kategorii C/C+E wydane po 10 września 2009 roku, a nie mają ukończonych 21 lat.

Badania psychologiczne dla kierowców

Po ukończonym szkoleniu i zdanym egzaminie należy zrobić niezbędne badania lekarskie i psychologiczne, które umożliwiają zdobycie świadectwa kwalifikacji. Ma to na celu przedstawienie ogólnego stanu zdrowia kierowcy i poświadczeniu o braku psychologicznych przeciwwskazań. Podczas badań zwraca się szczególną na wszystkie aspekty zdrowotne, głównie na układ oddechowy, nerwowy oraz sprawność narządów ruchu i wzroku.

Natomiast badania psychologiczne mają głównie na celu sprawdzić podzielność uwagi, koncentrację czy czas reakcji przyszłego kierowcy,

Szkolenia okresowe dla kierowców

Trzeba także pamiętać, że rozpoczęcie pracy jako kierowca wiążę się również z tym, że należy uzyskać niezbędne szkolenie okresowe. W przypadku zawodowego prawa jazdy ważny jest termin ważności kwalifikacji zawodowych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami musimy takie szkolenie wykonywać co 5 lat. Takie kursy mogą być organizowane przez profesjonalne ośrodki zajmujące się prowadzeniem szkolenia (wpisane są również do rejestru Urzędów Wojewódzkich). Do przedłużenia uprawnień nie trzeba przystępować do egzaminu po zakończonym kursie. Musimy jedynie pamiętać o wykonaniu badań lekarskich i psychologicznych. Aby skorzystać z takiego kursu, sprawdź ofertę szkoleń okresowych dla kierowców, aby móc rozpocząć swoje obowiązki zawodowe jako kierowca.

Lista aktualnych ofert pracy we Francji

Szukasz pracy we Francji? Interesuje Cię znalezienie konkretnej oferty? Z pewnością zależy Ci na dobrych warunkach zatrudnienia oraz wynagrodzeniu. Dlatego, przeglądając ogłoszenia o pracy, warto zwrócić uwagę na najbardziej popularne zawody. Sprawdź, jacy pracownicy są najbardziej poszukiwani we Francji.

Pracownik fizyczny

Oczywiście brakuje rąk do pracy w wielu sektorach oraz branżach, dlatego nic dziwnego, że francuscy pracodawcy potrzebują pracowników fizycznych. Mowa szczególnie o osobach, które mogłyby pracować choćby na budowie, na produkcji czy w zawodach rzemieślniczych. Dokładne zarobki oraz warunki zatrudnienia określane są indywidualnie w zależności od umiejętności oraz zdobytego doświadczenia. Ponadto nie trzeba dobrze znać języka, a jedynie wyrażać chęć do jego nauki lub pochwalić się znajomością angielskiego.

Specjaliści poszukiwani

Rąk do pracy brakuje również w specjalistycznych branżach, gdzie wymaga się doświadczenia oraz odpowiedniej znajomości języka. Mowa przede wszystkim o IT, specjalistach związanymi z finansami, obsługą klienta, sprzedażą, handlem czy logistyką.

Sektor produkcyjny i budowlany

Pracodawcy praktycznie przez cały rok szukają pracowników związanych z branżą produkcyjną oraz budowlaną. Oprócz tego nie wymaga się w takim przypadku znajomości języka, jedynie w stopniu komunikatywnym. Zapewnia to prawidłowy przepływ informacji między pracownikami zakładu oraz kierownikami. Stawki godzinowe uzależnione są od wykonywanego zajęcia. Jednak z pewnością możemy liczyć na większe wynagrodzenie niż minimalna płaca krajowa. Brakuje murarzy, stolarzy, zbrojarzy, operatorów maszyn, cieśli, kierowników czy inżynierów.

Branża TLS

Potrzebni są specjaliści od transportu, spedycji i logistyki. Ten sektor niezwykle szybko się rozwija i można zauważy, że poszerza zakres swoje działań nie tylko lokalnie, ale również międzynarodowo. Osoby z doświadczeniem i odpowiednim wykształceniem są zatem mile widziane za granicą.

Praca we Francji bez języka

Jeżeli szukasz pracy we Francji bez znajomości języka, nie powinieneś się obawiać. Wiele agencji prowadzi specjalne nabory na stanowiska, na których znajomość języka nie jest aż taka istotna.

 

Praca we Francji – co warto wiedzieć?

Praca we Francji w dalszym ciągu jest popularna, a kierunek ten chętnie wybierają osoby jako swego rodzaju przełamanie i próba podjęcia zatrudnienia w innym kraju niż pozostałe zachodnie kierunki, które są mocno oblegane. W dodatku brakuje tam ludzi do pracy w wielu branżach – i to nie tylko specjalistycznych. Sprawdź, co warto wiedzieć o pracy w kraju znad Sekwany.

Kto może znaleźć pracę we Francji?

Prawie wszędzie możemy natknąć się na oferty pracy, w których poszukuje się specjalistów – szczególnie budowlańców, a także: monterów, operatorów maszyn, murarzy, tokarzy, malarzy czy kierowników budowy. Pracodawcy cenią sobie pracowników w tych sektorach za fachowe wykonywanie obowiązków. Poszukiwani są również hydraulicy, spawacze, ślusarze, stolarze oraz cieśle. Sporo wolnych miejsc pracy znajdziemy w okresie wakacyjnym, czyli w sezonie do pracy w gastronomii, turystyce oraz hotelarstwie. Chętnie przyjmowane są również osoby do sektora ogrodniczego oraz rolniczego.

Pracę we Francji znajdą osoby z wykształceniem oraz wysoko wykwalifikowane – specjaliści IT, e-commerce, marketingu, mediów społecznościowych czy programiści.

Wynagrodzenie we Francji i koszty życia

Dokładne wynagrodzenie danego pracownika zależy właściwie od wykonywanej pracy – kwalifikacji, doświadczenia, branży oraz stanowiska. Z pewnością osoby charakteryzujące się jako specjaliści mogą zarobić dużo więcej niż minimalne wynagrodzenie, które we Francji wynosi 1.521,22 €. Oznacza to, że na godzinę zarobimy około 10,03 € brutto, ale oczywiście musimy pamiętać o należytych składach na ubezpieczenie społeczne dla 35-godzinnego tygodnia pracy. W przybliżeniu pracownik na rękę przy minimalnym wynagrodzeniu otrzyma 1.200 €, a całkowity koszt pracownika ponoszony przez pracodawcę wyniesie 1.800 €.

Mieszkając i pracując we Francji, musimy liczyć się również z nieco droższym kosztem życia. Ceny wynajmu mieszkania w centrum są dosyć spore i zaczynają się od 500-700 €. Inaczej sprawa wygląda, gdy decydujemy się jedynie na wynajem pokoju. Żywność oraz pozostałe artykuły także są droższe, a codzienne zakupy lepiej wykonywać w dyskontach i marketach, które są po prostu o wiele tańsze.

Praca we Francji bez znajomości języka

Za granicą wcale nie musimy dobrze znać języka obcego, aby móc podjąć zatrudnienie. Duża ilość pracodawców nie ustala tego jako wymóg. Wystarczy niekiedy znać język w stopniu komunikatywnym lub wyrazić chęć jego nauki. Dlatego z pewnością, pracując we Francji na początku, można zdecydować się na pracę, która nie wymaga znajomości francuskiego. Z czasem, gdy już nauczymy się języka na miejscu, możemy starać się o lepsze stanowiska w tej samej lub innej branży. Mamy wówczas możliwość awansu i rozwoju swoich kwalifikacji. Praca we Francji bez znajomości języka – sprawdź oferty.

Jak wyglądają okresowe szkolenia dla kierowców?

Zawodowi kierowcy są zobowiązani, aby co okres 5 lat odbywać szkolenia okresowe. Takie szkolenie dla kierowców, którzy zajmują się transportem drogowym osób lub rzeczy umożliwia przypomnienie sobie niezbędnej wiedzy teoretycznej i praktycznej. Jak zatem wygląda takie szkolenie i co musimy o nim wiedzieć? Zapoznaj się z naszym poniższym artykułem.

Co to jest szkolenie okresowe kierowców?

Do uczestnictwa w szkoleniach kierowców zalicza się przede wszystkim kierowców transportu drogowego, czyli tych, którzy posiadają prawo jazdy kat. C przewożących rzeczy lub/i dla tych posiadających prawo jazdy kat. D do przewodu osób. Dzięki kursowi kierowca ma prawo do przedłużenia swojego prawa jazdy i możliwość dalszego wykonywania zawodu. Szkolenie ma za zadanie odświeżyć niezbędną wiedzę, gdzie zostaną przypomniane zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa i komfortu pracy w zawodzie jako kierowca. Oczywiście największy nacisk kładzie się na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Dla kogo dedykowane jest szkolenie okresowe?

Do szkolenia okresowego zobowiązani są kierowcy, którzy nie posiadają odpowiednich uprawnień do przewozu drogowego, czyli tzw. kodu 95 widniejącego w prawie jazdy, w tym osoby które:

 • uzyskały prawo jazdy kat. C przed 10 września 2009 – dotyczy przewozu rzeczy,
 • uzyskały prawo jazdy kat. D przed 10 września 2008 roku – dotyczy przewozu osób.

Ze szkolenia okresowego mogą skorzystać również osoby, które posiadają aktualne uprawnienia związane z transportem drogowym i chcą je przedłużyć o kolejne 5 lat.

Jak wygląda szkolenie okresowe?

Szkolenia okresowe składają się zazwyczaj z określonych modułów, często do wyboru przez kursanta. Kursy zawierają wiedzę dotyczącą:

 • bezpieczeństwa w ruchu drogowym i krajowym,
 • stosowania wszystkich przepisów,
 • szkolenie zawierające zagadnienia racjonalnej jazdy z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa,
 • bezpieczeństwa, obsługi i logistyki w aspekcie zdrowia, środowiska oraz ruchu drogowego.

Szkolenia okresowe dla kierowców trwają 35 godzin i według obowiązujących reguł takie szkolenie może trwać jedynie 7 godzin w ciągu całego dnia, nie krócej niż 5 dni. Kurs nie kończy się również żadnych egzaminem. Po prostu zostaje nam nadal przyznane prawo do wykonywania swoich obowiązków jako zawodowy kierowca.

Warto pamiętać, że przed przystąpieniem do uczestnictwa w takim szkoleniu musimy uzyskać niezbędne orzeczenie lekarskie od lekarza medycyny pracy, który jest uprawniony do badań kierowców, a także orzeczenie psychologiczne od psychologa transportu.

Jak wybrać najlepsze biuro rachunkowe?

Często decydujemy się na skorzystanie z usług biura rachunkowego, kiedy chcemy zlecić komuś kompleksową opiekę nad naszymi dokumentami. Wówczas zyskujemy pewność, że nie pominiemy żadnej istotnej kwestii, a cała dokumentacja będzie dopilnowana. Na co jednak powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru biura rachunkowego?

Kwalifikacje

Każdy z nas chciałby zlecać usługi najbardziej rzetelnym i wykwalifikowanym specjalistom. Dlatego powinniśmy sprawdzić dokładnie kwalifikacje pracowników biur rachunkowych. Decydując się na usługę danego biura i pracownika, możemy poprosić o okazanie certyfikatów, zezwoleń lub ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Dobre biuro rachunkowe powinno bez problemu podzielić się z nami stosownymi zezwoleniami. Ważne jest to, że takie dokumenty wydawane są imiennie, więc sprawdzamy danego specjalistę, a nie całe biuro.

Doświadczenie

Warto również podjąć się wykonania rozeznania na temat dotychczasowych usług oraz doświadczenia z klientami naszego pokroju. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, kiedy prowadzimy większa działalność i doświadczenie mniejszych biur może okazać się niewystarczające. Jeżeli szukamy dobrego biura rachunkowego w Tarnowie, warto rozeznać się na rynku i wybrać to z najkorzystniejsza ofertą.

Obsługa klienta

Równie istotną kwestią jak doświadczenie pozostaje obsługa klienta. Warto zwrócić uwagę na takie kwestie jak komunikacja specjalisty z nami, jego podejście do klienta oraz organizacja pracy. Ze względu na specyfikę świadczonych usług, może okazać się, że będziemy musieli stale dostarczać jakiś dokumentów, a może to być utrudnione, jeżeli kontakt z fachowcem nie będzie płynny i łatwy.

Sprawdź jakie usługi są w ofercie

Wybierając biuro rachunkowe musimy dokładnie zapoznać się z jego ofertą. Zdarzają się sytuacje, gdy na początku naszej kariery wybieramy małe, kameralne biuro rachunkowe, które nie ma doświadczenia w prowadzaniu dużych firm. Wówczas, jeżeli nasza firma się rozwinie, może okazać się, że zakres świadczonych usług jest niewystarczający. Dobre biura, jak euroPiM, starają się nieustannie podnosić kwalifikacje swoich pracowników, aby stale się rozwijać.

Dobre biuro rachunkowe – podsumowanie

Biura rachunkowe mają pomagać nam porządkować oraz systematycznie wypełniać dokumentację, abyśmy mogli skupić się na rozwijaniu własnej działalności. Jest to zadanie odpowiedzialne i nie należy powierzać go byle komu.

Źródło zdjęć: freepik.com

Uscisk-dwoch-meskich-dloni

Czy warto szukać oferty pracy przez agencję?

Decydując się na migrację zarobkową poza granice Polski, należy szczególnie uważać, zwłaszcza jeżeli nie znamy języka kraju, do którego się udajemy. Aby skutecznie znaleźć wiarygodną pracę i uczciwe zarobki, warto skorzystać z wszelkich pomocy. Jedną z nich jest usługa oferowana przez agencje pośrednictwa pracy. Jednak i w tym przypadku lepiej zachować ostrożność, ponieważ nie każda oferta będzie dla nas korzystna. Czy warto zatem szukać zatrudnienia przez agencję pracy?

Oferty pracy za granicą

W Internecie można znaleźć bardzo dużo ogłoszeń, dotyczących pracy za granicą. Najczęściej Polacy migrują do Niemiec, Wielkiej Brytanii czy krajów skandynawskich. W ostatnim czasie na popularności zyskały również Austria i Francja, a dla tych odważniejszych i poszukujących ciekawych wrażeń, również Turcja. Kraje te przyciągają polskich obywateli lepszymi zarobkami oraz atrakcyjnymi pakietami socjalnymi i lepszym standardem życia.

Niedoświadczone osoby, które jadą „w ciemno” i w dodatku bez znajomości języka, muszą szczególnie uważać na oszustów. Nieuczciwi pracodawcy umieszczają ogłoszenia w Internecie, oferując wspaniałe warunki i wynagrodzenie, na które prędzej czy później ktoś się skusi.  Praca za granicą wiąże się z różnymi zagrożeniami, ponieważ możemy trafić na umowę dla nas bardzo niekorzystną lub nie otrzymać wynagrodzenia. Dlatego ostrzegamy przed pochopnym podejmowaniem decyzji. Jeżeli nie mamy nikogo znajomego w kraju, do którego chcesz się udać, który mógłby pomóc nam w weryfikacji pracodawcy, lepiej skorzystać z pomocy fachowej agencji.

Szukasz pracy za granicą? Czeka na Ciebie praca w Norwegii, Niemczech, Czechach i na Litwie! 

Agencja pracy tymczasowej – czy warto

Zanim zdecydujemy się skorzystać z oferty agencji pośrednictwa pracy, warto poznać jej zakres działalności oraz dokładnie ją zweryfikować. Najlepiej poprzez kierowanie się ilością rekomendacji wśród znajomych i opinii w Internecie. Pamiętajmy aby również dokładnie sprawdzić umowę oraz warunki, zanim zgodzimy się ją podpisać. Najważniejsze kwestie, które powinny zawierać się w dokumentacji to:

 • nazwa pracodawcy, u którego chcemy podjąć pracę, wraz z dokładnym adresem,
 • okres zatrudnienia,
 • rodzaj umowy (o pracę czy zlecenie),
 • ubezpieczenie,
 • dojazd, zakwaterowanie i wyżywienie (czy jest wliczone w cenę, czy nie),

Renomowane agencje pracy nie pobierają pensji od pracownika, któremu pomagają znaleźć zatrudnienie. Zarabiają na współpracy z klientem którym jest pracodawca. Warto o tym pamiętać.

Jak przygotować się na wyjazd do pracy do innego kraju?

Rzetelne przygotowanie się do migracji zarobkowej wiąże się z szeregiem czynności, które należy wykonać przed wyjazdem. Koniecznością jest przede wszystkim dopełnienie wszelkich formalności, ale również odpowiednio spakowany bagaż. Dzięki temu, można w znacznym stopniu zredukować ilość stresu związaną z podróżą i przeprowadzką. To umożliwi łatwiejszą aklimatyzację w nowym otoczeniu i pozwoli zapobiegnąć losowym sytuacjom. Jak przygotować się na wyjazd za granicę do pracy?

Wybór odpowiedniej oferty pracy za granicą

Przy wyborze odpowiedniego zatrudnienia warto kierować się opiniami oraz ilością rzetelnych informacji, na temat pracodawcy. Dzięki temu mamy szansę na legalne zatrudnienie i gwarancję wynagrodzenia na czas. W ostatecznym rozrachunku zminimalizuje to ryzyko wyjazdu w niesprawdzone miejsce oraz oszczędzi czas i zdrowie, poświęcone na szukanie odpowiedniej oferty pracy za granicą.

Interesuje Cię praca za granicą? Wejdź na ogłoszenia o pracy na Litwie 

Praca za granicą – jak zdobyć mieszkanie?

W przypadku braku gwarantowanego lokum, należy przejrzeć strony internetowe w poszukiwaniu mieszkania na wynajem. Przeważnie w wielkich miastach, zwłaszcza blisko centrum wynajęcie pokoju wiąże się ze sporymi kosztami. Należy jednak mieć na uwadze koszty dojazdu z miejsca pracy i wybrać takie miejsce, które będzie zarówno w korzystnej cenie, jak również w dogodnej dla nas lokalizacji. Dlatego poszukiwania należy rozpocząć odpowiednio wcześnie, aby nie spotkać się z przykrym rozczarowaniem na miejscu.

Dokumenty potrzebne do pracy za granicą

 • dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport) nieuszkodzony, ważny przynajmniej od pół roku;
 • kartę EKUZ, lub inne ubezpieczenie;
 • prawo jazdy (jeżeli jest wymagane na wybranym stanowisku pracy);
 • certyfikaty wymagane do podjęcia pracy (np. uprawnienia do obsługi wózków widłowych);
 • odpowiednio przygotowaną sumę pieniędzy (pierwszą wypłatę otrzymasz po 2-3 tygodniach, dlatego należy zabrać ze sobą środki do życia i na pokrycie pierwszych opłat);
 • małą poduszkę, koc, prześcieradło, ręcznik (nie zawsze pościel jest dostępna w wybranym zakwaterowaniu, warto mieć w razie wypadku ten zestaw);
 • numer konta walutowego, w walucie adekwatnej do kraju, do którego się udajemy (pozwoli to usprawnić proces przelewu wynagrodzenia za wykonaną pracę);
 • obuwie i odzież ochronną (jeżeli zostanie wyszczególniona w ofercie pracy);
 • podstawowe lekarstwa (leki stałe, paracetamol, leki przeciwbólowe, elektrolity, plastry, bandaż, wodę utlenioną);
 • elektronikę (telefon, ładowarkę, laptop);
 • niezbędne kosmetyki (do kąpieli, do pielęgnacji ciała);
 • słownik obcojęzyczny (przyda się, kiedy zawiedzie Internet w telefonie);
 • Internet, zwłaszcza jeżeli nie zapewnia go miejsce naszego zakwaterowania. Warto wówczas zakupić pakiet mobilnego Internetu w wybranej sieci.

Szukanie ofert pracy za granicą przez agencję – czy warto?

Jeśli decydujemy się na wyjazd do pracy za granicę, musimy dokładnie przemyśleć swoją decyzję i wszystko zaplanować. Wyjazd w ciemno nie jest dobrym rozwiązaniem. Gdy nie mówisz biegle w danym języku, niebezpieczeństwo i ryzyko wzrasta ze względu na to, że mogą pojawiać się problemy komunikacyjne. Dlatego szukając pracy za granicą, musimy dokładnie przeglądać oferty pracy, aby móc dopasować swoje doświadczenie i kwalifikacje do ogłoszenia. W dalszej części wpisu poznasz wszystkie wskazówki tego, w jaki sposób szukać bezpiecznej i legalnej pracy za granicą, a także czy warto to robić przez agencje zatrudnienia.

Oferty pracy za granicą – wszystko, co musisz wiedzieć

Ogłoszeń o pracę za granicą jest naprawdę wiele. Praca na Węgrzech, w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Szwecji i można byłoby tak wymieniać o poszczególne kraje w Europie. Zazwyczaj pod takimi nazwami możemy znaleźć zatrudnienie w odpowiednim dla nas państwie. Nie brakuje z pewnością ofert związanych nie tylko z miejscem, ale również branżą i stanowiskiem. Przekonują przede wszystkim wyższe zarobki i lepsze standardy życia.

Warto jednak szukać ogłoszeń, które gwarantują nam bezpieczną i legalną pracę, ponieważ nie brakuje oszustów i nieuczciwych pracodawców. To szczególnie ważne, gdy mamy ogłoszenia o pracę w Internecie. Praca za granicą nie musi wiązać się z wieloma niebezpieczeństwami, ale warto być uważnym. Ostrzegamy przed pochopnym podejmowaniem decyzji, czy wyjazdem za granicę „w ciemno”. Jeżeli na miejscu nie czekają bliscy lub przyjaciele, skorzystaj z usług agencji pośrednictwa pracy.

Zatrudnienie z pomocą agencji pracy

Warto poznać zakres działalności agencji pracy, aby móc wybrać wiarygodną firmę. Tutaj najlepiej polegać na ilości rekomendacji i opinii w Internecie. Zawsze przed podpisaniem sprawdzaj umowę oraz warunki, zanim zdecydujesz się ją podpisać. W dokumentach o pracę powinny znaleźć się informacje takie jak: nazwa pracodawcy, okres zatrudnienia, rodzaj umowy, ubezpieczenie, zakwaterowanie, wyżywienie i dojazd (czy jest wliczone w cenę)

Agencja pracy – zalety korzystania

Agencja pracy przede wszystkim posiada bogatą bazę ofert pracy, dlatego możemy liczyć na zatrudnienie związane z naszym doświadczeniem i zainteresowaniem. Ponadto agencja zweryfikuje pracodawcę, ponieważ pracownicy firmy nieustannie badają zagraniczne rynki, aby móc zapewnić bezpieczną i legalną pracę. Jeżeli planujesz skorzystanie z oferty agencji pracy, to wiedz, że ludzie tam zatrudnieni znają lokalne obyczaje, przepisy prawne i ustawy. W agencji pracy uzyskasz również pomoc przy założeniu konta bankowego, czy uzyskaniu ubezpieczenia zdrowotnego. Dowiesz się również, w jaki sposób możesz znaleźć zakwaterowanie i czy należą Ci się zasiłki lub inne fundusze socjalne. Dzięki agencji szukanie pracy możemy być znacznie łatwiejsze.

Jak podjąć bezpieczną pracę na Węgrzech?

Szukasz zatrudnienia, które dałoby Ci możliwość osobistego i zawodowego rozwoju? Zdecydowanie warto zastanowić się nad znalezieniem pracy za granicą. Obecnie nadal większa ilość Polaków decyduje się na taki krok. Praca za granicą umożliwia nam wyższe zarobki i lepsze standardy życia. Popularnymi kierunkami emigracyjnymi są wciąż kraje zachodnie, ale również południowe zakątki wyróżniają się na rynku pracy. Zdecydowanie do takich miejsc należą Węgry. Jak zatem podjąć tam legalną pracę? Zapoznaj się z naszym artykułem.

Zezwolenie o pracę

Polacy nie muszą ubiegać się o pozwolenie na podjęcie pracy na Węgrzech, ponieważ poprzez otwarte granice mamy możliwość swobodnie znaleźć zatrudnienie w krajach Unii Europejskiej.

Aby móc pracować na Węgrzech, musimy oczywiście najpierw znaleźć pracę poprzez odpowiednie oferty pracy na stronach internetowych czy dzięki pomocy agencji pracy. Po znalezieniu zatrudnienia musimy zgłosić się do pracodawcy, aby móc dopełnić wszystkie niezbędne formalności. Do pobytu na Węgrzech wystarczy mieć dowód tożsamości, najczęściej dowód osobisty lub paszport. Jednak warto pamiętać o tym, że dłuższy pobyt niż 90 dni wymaga potwierdzenia, czyli zezwolenia o pobyt w celu wykonywania obowiązków zawodowych. Jeśli chcemy otrzymać taki dokument, musimy zgłosić się do najbliższego urzędu lub poprosić zagranicznego pracodawcę, czy agencję pracy, którą współpracowaliśmy o pomoc. Zezwolenie na pobyt wydaje się zazwyczaj na okres około 5 lat z możliwością przedłużenia.

Kto ma szansę znaleźć pracę na Węgrzech?

Przede wszystkim, aby móc znaleźć zatrudnienie na Węgrzech warto znać języki obce, najlepiej angielski lub węgierski. Obecnie większa ilość społeczeństwa zna już angielski, dlatego nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem zatrudnienia. Warto jednak wiedzieć, że łatwo pracę na Węgrzech znajdą osoby z wyższym wykształceniem lub odpowiednimi kwalifikacjami. Mowa głównie o osobach, które mają kwalifikacje związane z działem IT i marketingiem. Oprócz tego zatrudnienie znajdziemy w budownictwie, przemyśle, przetwórstwie, handlu i w pracach sezonowych.

Gdzie szukać pracy na Węgrzech?

Pracy za granicą można szukać na popularnych portalach z ogłoszeniami, które specjalizują się w pomaganiu w znalezieniu zatrudnienia. Posiadają zazwyczaj bogatą bazę ofert pracy z różnych branż, gdzie możemy znaleźć zatrudnienie dopasowane do naszego wykształcenia, doświadczenia, kwalifikacji i zainteresowania. Zdecydowanie polecamy sprawdzać ogłoszenia o pracę na Węgrzech – Europa Jobs ze względu na to, że posiadają przejrzyste i rzetelne informacje o zatrudnienie, a także łatwo można poruszać się po samym portalu, aby móc znaleźć dla siebie odpowiednie oferty. Oprócz tego wiele osób szuka pracy również poprzez agencje pracy, gdzie bezpośrednio agencje zajmują się całym zatrudnieniem, a nawet kontaktem z pracodawcą.

 

Czy warto nadal wyjechać do pracy za granicę?

Nie jesteś zadowolony ze swojej obecnej pracy w Polsce? Zależy Ci na zawodowym rozwoju, dzięki któremu będziesz mógł się rozwijać oraz zdobyć nowe kwalifikacje czy doświadczenie. Jeśli potrzebujesz zmian, to możesz rozważyć wyjazd za granicę. Dlatego w poniższym wpisie przedstawimy najważniejsze kwestie związane z wyjazdem za granicę.

Dobrze przemyśl wyjazd za granicę

Zanim już ostatecznie zdecydujesz się, że praca za granicą to najlepsze rozwiązanie, zastanów się dobrze, czy jest to Twoja przemyślana decyzja. Musisz przede wszystkim przemyśleć to na spokojnie i podjąć decyzję, czy jesteś gotowy na taką dużą zmianę. Wyjazd za granicę wcale nie jest taki łatwy, jak się wydaje, ale mimo to nadal dużą ilość osób decyduje się na taki ruch, dzięki któremu możesz zdobyć nowe kwalifikacje, a także możesz liczyć na większe zarobki. Dlatego wyjazd za granicę to powinna być Twoja przemyślana decyzja, na którą będzie przygotowany.

Zalety pracy za granicą

Warto zapoznać się ze wszystkim zaletami związanymi z pracą za granicą, dlatego warto przejść do wszystkich pozytywnych stron wyjazdu. Wartą taką podróż potraktować jako jedną z przygód i zebranie nowych doświadczeń. Dobrze jest rozważyć również oferty pracy tymczasowej, gdzie możemy wyjechać jedynie na pewien czas. Nie musimy zostawiać na stałe za granicą. Praca za granica – Poland WorkForce, to możliwość znalezienia zatrudnienia tymczasowego w pełni legalnie i bezpiecznie. Później już sam zdecydujesz, czy taka forma obowiązków Ci odpowiadała i czy chciałbyś je kontynuować. Co więcej, wyjazd za granicę wiąże się również z większymi zarobkami, dlatego możesz liczyć na większe wynagrodzenie i wiele benefitów pracowniczych. Dzięki pracy podniesiesz swój poziom pewności siebie i podszlifujesz znajomość języka obcego. Nie zawsze wyjeżdżając za granicę, potrafimy doskonale posługiwać się językiem tamtejszym lub też uniwersalnym angielskim. Będziesz mieć możliwość, aby potrenować język.

Wyjazd do pracy – obawy

Bardzo często podczas szukania zalet związanych z pracą za granicą, nachodzą nas pewne obawy, które związane są głównie z brakiem odpowiedniej znajomości języka, przez co doświadczamy bariery językowej, a także martwimy się, że nie mamy odpowiedniego doświadczenia i musimy rozstać się na jakiś czas z bliskimi. Jednak obecnie duża część osób wyjeżdża do pracy, aby móc zdobyć doświadczenie i zaoszczędzić nieco pieniędzy. Ponadto, nie musimy wyjeżdżać na stałe, dlatego praca za granicą jest zdecydowanie opłacalna.