Przeprowadzka do Włoch – jak zorganizować?

Włochy to wyjątkowy kierunek emigracji, zwłaszcza mieszkańców środkowej części Europy. Kraj ten przyciąga co roku miliony turystów, a w tym tysiące Polaków. Większość z nich przyjechała jedynie na wakacje, podejmując prace sezonowe, lub chcą po prostu zwiedzić ten kraj. Są również i tacy, którzy zdecydowali się wprowadzić na stałe. Co trzeba wiedzieć o przeprowadzce do Włoch?

Praca Włochy

Jeżeli interesuje Cię stała praca, Włochy mają do zaoferowania etaty au-pair (opiekunki dziecięce na wyłączność), opiekunów zwierząt oraz wszelkiego rodzaju prace fizyczne. We Włoszech zdecydowanie najczęściej poszukuje się pracowników fizycznych, ale zarobki i status życia w tym kraju są na tyle dobre, że dla wielu Polaków wyjazd do tego kraju staje się życiową szansą. Kraj ten jest kolebką europejskiej kultury i posiada najwięcej zachowanych i najstarszych zabytków na całym świecie. Rzym to miejsce, które każdy chciałby odwiedzić, nie mniej jednak coraz więcej osób decyduje się na przeprowadzkę. Jak ją zorganizować?

Jak zorganizować przeprowadzkę do Włoch?

Na początku trzeba zadbać o znajomość języka. Mało kto jest się w stanie nauczyć mówić w innym języku w ciągu kilku tygodni, chociaż istnieją kursy intensywne i przyspieszone. We Włoszech tylko niewielki odsetek mieszkańców potrafi się porozumiewać po angielsku. Wyjątkiem są jedynie większe miasta, chociaż i tak jest to niezbyt powszechne. Dlatego chcąc komfortowo mieszkać we Włoszech warto znać ich rodzimy język.

Warto też wcześniej zadbać o znalezienie zatrudnienia i zakwaterowanie. Większość osób wyjeżdżających do pracy za granicę wynajmuje domy lub mieszkania. Niewiele osób stać na zakup własnego lokum. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy dana osoba ma własny lokal mieszkalny we Włoszech. Wtedy cała przeprowadzka jest znacznie prostsza i tańsza, a w dodatku proces adaptacji w nowym miejscu przebiega łatwiej. Niestety taki scenariusz zdarza się rzadko.

Przeważnie trzeba wynająć mieszkanie i najlepiej zadbać o to jeszcze przed wyjazdem. Można skorzystać z pomocy znajomych lub rodziny, która już mieszka we Włoszech i poprosić o pomoc w znalezieniu odpowiedniego mieszkania. Jeśli masz we Włoszech rodzinę, być może istnieje możliwość zamieszkania z nią, co znacznie ograniczyłoby wydatki związane z opłacaniem mieszkania dla Was wszystkich. Jeżeli jedziesz samotnie i zaczynasz życie od zera, warto wysyłać swoje prośby i próbować skontaktować się z agencjami nieruchomości odpowiednio wcześnie, na przykład przebywając jeszcze w Polsce.

Dokumenty potrzebne we Włoszech

Tuż przed wyjazdem warto zadbać o zgromadzenie wszystkich niezbędnych dokumentów. Przed podróżą do Włoch musisz posiadać ważny dowód osobisty lub paszport, prawo jazdy (jeżeli je posiadasz i planujesz poruszanie się na czterech kółkach w tym kraju), dyplomy ukończenia szkoły (mogą przydać się w poszukiwaniu pracy) oraz akt urodzenia (przydatny podczas wynajmu mieszkania). Bardzo ważne jest też zaświadczenie o niekaralności, ponieważ wielu pracodawców go wymaga. Wszystkie te dokumenty należy przed wyjazdem przetłumaczyć, zlecając to tłumaczowi przysięgłemu i zeskanować w kilku egzemplarzach. Nigdy nie wiadomo, kiedy może przydać się kopia.

Ubezpieczenie we Włoszech i formalności

Konieczne jest też wyrobienie sobie karty EKUZ, czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Taka karta pozwala na korzystanie z opieki medycznej w krajach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W celu otrzymania takiej karty należy złożyć stosowny wniosek w oddziale NFZ albo w delegaturze. Osoba posiadająca kartę EKUZ może korzystać ze świadczeń zdrowotnych na terenie innego kraju, w taki sam sposób jak jego obywatel. Karta ta nie uprawnia jednak do leczenia w trybie planowym. Oczywiście posiadanie takiej karty nie oznacza, że wszystkie świadczenia medyczne we Włoszech będą bezpłatne. Niektóre są odpłatne dla wszystkich pacjentów.

Pozwolenie na pracę we Włoszech nie jest wymagane. Do Włoch wyjeżdża się na podstawie dowodu osobistego. Bezwizowo można przebywać na terenie tego kraju do 90 dni. Jeśli czas pobytu przekracza 90 dni, konieczne jest wyrobienie pozwolenia na pobyt, tzw. permesso di soggiorno. Trzeba też uzyskać codice fiscale, czyli odpowiednik polskiego NIP-u. Włoski numer identyfikacji podatkowej jest bardzo ważny – z pytaniem o niego można się spotkać nawet podczas zapisów na kursy czy podczas kupowania telefonu komórkowego.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.