Ciekawostki o pracy we Francji

Francja stała się bardzo popularna w ostatnich latach, pod względem wyjazdów pracowniczych i delegacji. Każdy pracownik jadący za granice nastawia się na większy zysk z pracy niż w ojczystym kraju. Francja ze względu na dobre zarobki jest chętnie wybieranym kierunkiem przez wiele osób poszukujących pracy. Oprócz wiedzy zarobkowej warto poznać również inne aspekty, które mogą okazać się kluczowe podczas wybierania miejsca pracy. Jeśli nie wiesz, jak wygląda typowy dzień w pracy we Francji i zastanawiasz się, czy na pewno kierunek praca Francja jest odpowiednim dla Ciebie, to zapraszamy do przeczytania poniższych ciekawostek.

Godziny pracy

Francuzi z całą pewnością nie lubią się przemęczać. Świadczy o tym między innymi i ich dobowy czas pracy, który wynosi 7 godzin, a tygodniowo 35. Wszystkie godziny nadliczbowe. W ciągu jednego dnia pracownicy mogą pracować maksymalnie 12h, a wszystkie nadliczbowe godziny wypłacane są w postaci dodatku do pensji lub w formie dni wolnych. Co więcej, do pierwszych 8 godzin jest doliczany dodatek w wysokości 25% pensji godzinowej, a do każdej następnej 50%.

Urlop wypoczynkowy

Każdemu pracownikowi za każdy przepracowany miesiąc przysługuje 2,5 dnia urlopu, co daje 30 dni w ciągu roku. Okres, za który naliczany jest urlop, nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym i obowiązuje w datach od 1 czerwca do 31 maja. Wyjątkiem są branże budowlana i robotnicza, w których ten okres może wyglądać nieco inaczej. Co więcej, każdy pracownik powinien w ciągu roku odebrać 24 dni urlopu w okresie od 1 maja do 31 października tego samego roku. Nie muszą być te dni wykorzystywane jednak od razu, tylko mogą być podzielone na partie. Oprócz tego pracownikowi przysługuje prawo do 11 godzin nieprzerwanego dobowego wypoczynku oraz prawo do 35 godzin tygodniowo, w których zawiera się te 11 godzin.

Zarobki we Francji

Obecnie, czyli na dzień 1 sierpnia 2022 roku najniższe zarobki, czyli SMIC, we Francji wynoszą 1.678,95 € miesięcznie, co daje 11,07 € na godzinę brutto. Tyle minimalnie zarobi osoba, przed potrąceniem wymaganych składek na ubezpieczenie społeczne, pracująca w systemie 35-godzinnego tygodnia pracy. Na ten sam dzień, kurs przypadający dla euro wynosił 4,75 zł. W przeliczeniu na polskie złotówki jest to pensja w wysokości około 7900 zł brutto. Oczywiście przeliczanie na złotówki nie jest aż tak miarodajne ze względu na różnorodne warunki do życia w Polsce i we Francji.

 

źródło zdjęć: freepik.com

Ciekawostki o pracy we Francji
Francja stała się bardzo popularna w ostatnich latach, pod względem wyjazdów pracowniczych i delegacji. Każdy pracownik...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.