Jak napisać dobre CV?

CV, czyli Curriculum Vitae, jest jednym z ważniejszych elementów podczas starania się o pracę. To właśnie na podstawie CV pracodawca decyduje, czy jesteśmy odpowiednim kandydatem na dane stanowisko, czy też nie. Dlatego też warto poświęcić trochę czasu i wysiłku, aby stworzyć skuteczne i przyciągające uwagę CV. Jak napisać dobre CV? Zachęcamy do lektury!

Układ i struktura

Dobre CV powinno być przejrzyste i łatwe do przeczytania. Warto zadbać o odpowiedni układ i strukturę, które pozwolą pracodawcy szybko znaleźć potrzebne informacje. Zazwyczaj CV składa się z kilku sekcji, takich jak:

  • Dane osobowe: imię, nazwisko, numer telefonu i e-mail, adres (adres nie jest konieczny – możesz napisać, ale nie musisz)
  • Doświadczenie zawodowe: lista miejsc pracy, stanowiska i okres zatrudnienia, który spędziliśmy na każdym z nich
  • Wykształcenie: nasze wykształcenie i osiągnięcia naukowe
  • Umiejętności: lista naszych umiejętności  zarówno miękkich, jak i twardych
  • Zainteresowania: informacje o naszych pasjach, hobby i aktywnościach pozazawodowych. Pamiętaj, że to dodatek, w zasadzie najmniej istotny element CV, więc nie warto zbytnio rozpisywać się na ten temat

Warto wykorzystać różne formatowanie, takie jak pogrubienie, kursywa, podkreślenie i punktory, aby podkreślić ważne elementy i ułatwić przeglądanie CV. Zrezygnuj z niepotrzebnych ozdobników (strzałek, wykresów, kropek).

Personalizacja

Dobre CV powinno być dostosowane do wymagań stanowiska, na które aplikujemy. Przed napisaniem CV warto dokładnie przeanalizować specyfikacje stanowiska i uwzględnić w CV odpowiednie doświadczenie i umiejętności. Jeśli dane umiejętności lub szkolenia nie są istotne dla danego stanowiska, nie pisz o nich. Pracodawcę interesują konkretne korzyści, jakie możesz mu zagwarantować.  CV powinno mieć maksymalnie dwie strony. Najlepiej, gdy będzie to tylko (i aż) jedna strona. Nie ma potrzeby przeciążać pracodawcy zbyt wieloma informacjami. Warto skupić się na najważniejszych elementach naszej kariery i umiejętnościach.

Odpowiednie słownictwo

Dobre CV powinno zawierać konkretne i odpowiednie słownictwo. Zamiast używać bezosobowych czasowników, takich jak „odpowiedzialny za”, użyj czasowników, które przedstawiają Twoje umiejętności i osiągnięcia w bardziej aktywny sposób. Użyj na przykład „zarządzanie” lub „koordynowanie”. Gdy potencjalny pracodawca będzie chciał dowiedzieć się na ten temat czegoś więcej, dopyta o szczegóły podczas rozmowy kwalifikacyjnej. CV powinno być napisane poprawnym językiem, bez błędów ortograficznych i gramatycznych. To bardzo ważne. Przed wysłaniem CV warto je dokładnie przeczytać i poprawić wszystkie błędy. Warto poprosić kogoś o przeczytanie gotowego CV, by mieć pewność, że nie ma w tekście

Podaj przykłady

Dobre CV powinno zawierać konkretne przykłady osiągnięć, które wprowadziliśmy, jakie projekty zrealizowaliśmy lub jakie problemy rozwiązaliśmy. To pozwoli pracodawcy zobaczyć, jakie umiejętności i doświadczenie możemy wnosić do nowej pracy. Podaj ilościowo swoje osiągnięcia i efekty swojej pracy, na przykład: „Zwiększyłem sprzedaż produktu o 20% w ciągu pierwszych trzech miesięcy”.

Aktualność

CV musi być aktualne. Od góry powinno zawierać najświeższe informacje o naszej karierze i osiągnięciach. Zmieniłeś adres mailowy lub numer telefonu? Koniecznie zaktualizuj te dane w swoim CV. Warto regularnie aktualizować CV i dopasować go do zmieniających się potrzeb i wymagań rynku pracy. Koniecznie musisz też pamiętać o dodaniu na dole dokumentu klauzuli, czyli zgody na przetwarzanie danych osobowych. Brak tej informacji może oznaczać, że Twoje CV nie zostanie wzięte pod uwagę w procesie rekrutacji.

Stworzenie życiorysu zawodowego wymaga trochę czasu i wysiłku, ale warto poświęcić się, aby zwiększyć swoje szanse na zdobycie wymarzonej pracy. Przed napisaniem CV warto dokładnie przeanalizować specyfikacje stanowiska i uwzględnić w CV odpowiednie doświadczenie i umiejętności. Warto zadbać o odpowiedni układ i strukturę, poprawność językową oraz czytelne formatowanie. W CV warto podać konkretne przykłady osiągnięć oraz zawrzeć krótkie podsumowanie. CV powinno być aktualne i zawierać najświeższe informacje o naszej karierze i osiągnięciach.

Sprawdź -> Czym jest headhunting?

 

Zdjęcie: freepik.com

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.