Dlaczego warto inwestować w zdrowie psychiczne pracowników?

Obserwacja współczesnego rynku pracy pokazuje, że inwestycja w zdrowie psychiczne pracowników to inwestycja w przyszłość organizacji i jej wszechstronny rozwój. Takie nastawienie ma wiele korzyści zarówno dla pracowników, jak i dla pracodawców. Pojawia się zatem kluczowe pytanie – w jaki sposób pracodawcy mogą zadbać o dobrostan psychiczny podwładnych? Jakie rozwiązania są najskuteczniejsze w praktyce? Podpowiadamy!

Jak pracodawca może zadbać o zdrowie psychiczne podwładnych?

Istnieje wiele sposób, których wdrożenie pozwala pracodawcom zadbać o zdrowie psychiczne pracowników i ich dobre samopoczucie w miejscu pracy. Dobór konkretnego rozwiązania powinien zależeć między innymi od konkretnych potrzeb jednostek. Najczęściej pracodawcy decydują się na: benefity oferowane w ramach programu wspierającego wellbeing, tworzenie pozytywnej i otwartej kultury pracy, dbanie o przyjazną atmosferę panującą pomiędzy współpracownikami, regularne monitorowanie stanu zdrowia psychicznego pracowników, realne wspieranie osób przeżywających różne trudności emocjonalne, promowanie zdrowego stylu życia, nauka technik relaksacyjnych, wprowadzenie elastycznych godzin pracy, organizowanie szkoleń z radzenia sobie ze stresem oraz umożliwianie pracy zdalnej.

Zdrowie psychiczne pracowników – podsumowanie

Współcześnie zdrowie psychiczne pracowników (dotyczące między innymi ich zdolności do radzenia sobie z wyzwaniami i stresami związanymi z pracą) musi być kwestią, która interesuje wszystkich pracodawców – bez względu na to ile osób zatrudniają oraz jak wielkiej organizacji przewodzą. Każdy świadomy zagrożenia szef powinien robić wszystko, co w jego mocy, żeby wspierać ogólny dobrostan członków swojego zespołu i troszczyć się zwłaszcza o ich odpowiednią kondycję psychiczną.

Dlaczego dbałość o zdrowie psychiczne pracowników jest tak ważne? Podsumowanie

Utrzymywanie się dobrego stanu emocjonalnego pracowników jest istotne, ponieważ bezpośrednio przekłada się na ich nastawienie do życia oraz podejście do realizacji obowiązków zawodowych. Jeśli zdrowie psychiczne przedstawicieli kadry pracowniczej będzie znajdowało się na zadowalającym poziomie, wzrośnie ich motywacja, wydajność i zaangażowanie w wykonywanie powierzonych im zadań, co przyczyni się do osiągnięcia przez firmę upragnionego sukcesu biznesowego. Jednocześnie dobre zdrowie psychiczne zatrudnionych sprawia, że z perspektywy pracodawców dochodzi do redukcji kosztów wynikających z absencji pracowników. Widać więc, że generuje to obustronne korzyści.

 

źródło zdjęć: freepik.com

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.