Bezskutecznie poszukujesz zatrudnienia w Polsce? Wysłałeś już kilkadziesiąt CV, ale nikt nie zaprasza Cię na rozmowę kwalifikacyjną? Być może receptą na Twoje problemy okaże się praca za granicą. Niemcy, Włochy, Austria, czy Francja – oferty pracy w tych państwach sprawiają wrażenie naprawdę atrakcyjnych. Wystarczy znaleźć ogłoszenie, w którym pracodawca szuka pracownika z wykształceniem, doświadczeniem i kwalifikacjami dokładnie takimi, jakimi Ty się wyróżniasz.
Zastanawiasz się, czy rozpoczęcie pracy w innym kraju będzie dobrą decyzją? Sprawdź najbardziej charakterystyczne zalety i największe mankamenty takiego rozwiązania.
Praca w innym kraju – dlaczego warto?
Zastanawiasz się jakie korzyści płyną z emigracji zarobkowej? Najważniejsze zalety pracy poza granicami Polski to przede wszystkim:
- duża ilość ciekawych ofert pracy,
- możliwość znalezienia stałego zatrudnienia,
- wyższe zarobki,
- zapewnienie stabilności finansowej sobie i swojej rodzinie,
- rozwój osobisty,
- uzupełnienie wiedzy i nabycie nowych umiejętności,
- szansa na zdobycie doświadczenia w wybranym zawodzie,
- doskonalenie znajomości języka obcego,
- możliwość poznania nowego kraju – jego kultury i mieszkańców,
- korzystanie z atrakcji turystycznych danego miejsca,
- rozpoczęcie nowego rozdziału w życiu.
Praca za granicą – główne argumenty przeciw
Jednak wyjazd za pracą do innego kraju wiąże się nie tylko z przyjemnymi doświadczeniami. Zatrudnienie poza Polską – w Wielkiej Brytanii, Szwecji, czy we Francji niesie za sobą także przykre konsekwencje. Do najbardziej dotkliwych należą:
- rozłąka z najbliższymi – znajomymi, przyjaciółmi i rodziną,
- konieczność przystosowania się do życia w nieznanym miejscu,
- problemy ze znalezieniem zakwaterowania,
- trudności związane z nawiązaniem nowych znajomości oraz wynikająca z tego samotność,
- stres wynikający ze zmiany dotychczasowego życia i przeprowadzki,
- pogorszone samopoczucie, a nawet stany depresyjne,
- kłopoty z komunikacją, jeśli zna się wymagany język obcy tylko na niskim poziomie,
- rzucenie na głęboką wodę i rozpoczynanie wszystkiego od nowa,
- wymóg dopełnienia wszystkich formalności przewidzianych przez prawo.
Zalety i wady pracy za granicą – podsumowanie
Podjęcie decyzji o wyprowadzce z kraju i rozpoczęciu pracy za granicą nie jest łatwe. Taki wybór wpływa na wiele aspektów naszej egzystencji, w znacznej mierze rewolucjonizuje również styl życia, który dotąd był dla nas charakterystyczny. Dlatego przed określeniem swojego ostatecznego stanowiska w tej sprawie należy dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw. Tylko wtedy zyska się gwarancję, że tak drastyczna zmiana okaże się dla nas odpowiednia, a decyzja z nią związana będzie w pełni świadoma.
Zaprezentowane powyżej zestawienie pokazuje, że liczba zalet i wad związanych z pracą za granicą jest porównywalna. Jednak to, do jakiej kategorii dopasuje się poszczególne argumenty, zależy od: naszego spojrzenia na tę kwestię, wyróżniającej nas motywacji oraz sytuacji, w jakiej znajdujemy się w danym momencie. Dlatego jest to sprawa, którą każdorazowo trzeba potraktować indywidualnie.