Czym jest licencja przewoźnika?

Osoby, które chcą wykonywać zawód przewoźnika drogowego, potrzebują odpowiedniego zaświadczenia o kompetencjach, oraz umiejętnościach, które pozwolą mu zdobyć możliwość przewozu osób w kraju, a także na obszarze międzynarodowym. Niezależnie od tego, jakim pojazdem kierowca będzie przewozić osoby (autobus, bus, autokar czy auto), każdy z nich zobowiązany jest do legitymowania się licencją. Obowiązek posiadania takiej licencji ustanowione jest za pomocą Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady WE nr 1072/2009 i 1073/2009. Poniżej przygotowaliśmy aspekty, na które warto zwrócić uwagę przy staraniu się wyrobienie licencji przewoźnika.

Jakie wymagania potrzebne są do uzyskania licencji?

Jeśli starasz się o wyrobienie potrzebnych dokumentów do uzyskania licencji, sprawdź poniższe podpunkty, które są przedstawieniem odpowiednich wymagań od kierowcy, który stara się o niezbędne dokumenty do prowadzenia zawodu przewoźnika. Licencja transportowa przewoźnika wymaga od przyszłego przewoźnika:

  • posiadania siedziby firmy na terenie danego państwa, w którym chcemy wykonywać zawód przewoźnika drogowego,
  • uiszczenie opłaty, a jej wysokość zależna jest od tego, jak długo licencja ma być ważna,
  • firma, w której wykonywać będziesz zawód przewoźnika, powinna być sprawdzona i cieszyć się dobrymi rekomendacjami,
  • posiadanie kompetencji zawodowych, czyli certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika.

Jak uzyskać licencję przewoźnika?

Jeśli starasz się o uzyskanie odpowiednich dokumentów, które pozwolą Ci na wykonywanie zawodu przewoźnika, zdecydowanie warto powierzyć złożenie dokumentacji firmie, która zajmuje się wydawaniem certyfikatów. Doświadczone przedsiębiorstwo pomaga wypełnić odpowiednie dokumenty oraz przeprowadzić całą procedurę zezwolenia na wykonywanie zawodu. Przed przystąpieniem do współpracy z daną firmą, można się skontaktować i dopytać wykwalifikowanych pracowników, jakie dokumenty będą nam potrzebne, aby uzyskać certyfikat prowadzenia firmy transportowej w krajowym i międzynarodowym przewozie rzeczy lub osób.

Czym jest licencja przewoźnika?
Osoby, które chcą wykonywać zawód przewoźnika drogowego, potrzebują odpowiedniego zaświadczenia o kompetencjach, oraz umiejętnościach, które pozwolą...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.