Jak szukać pracy w czasie pandemii?

Jak szukać pracy w czasie pandemii?

Mimo pandemii koronawirusa zagraniczni pracodawcy cały czas chętnie rekrutują specjalistów ze wszystkich krajów europejskich. Chociaż epidemia wstrząsnęła rynkiem pracy w niemalże każdym państwie, to sytuacja się stabilizuje i wciąż powstają nowe miejsca pracy. Jeśli szukasz perspektyw pracy i rozwoju za granicą, na pewno masz z czego wybierać.

Jeżeli chcesz wyjechać za granicę, warto rozważyć takie kraje jak Francja, Niemcy czy Holandia. W tych państwach jest największy popyt na fachowców, takich jak: elektryk, murarz, szlifierz, monter dociepleń, hydraulik, spawacz MAG 135, zbrojarz na prefabrykacji, spawacz 141 TIG, laminiarz, lakiernik, elektryk, dekarz, malarz budowlany, monter płyt GK, stolarz, glazurnik, blacharz samochodowy, monter izolacji przemysłowych, posadzkarz i wielu innych. Wymieniać można bez końca.

Spośród oferowanych zawodów jest wiele, które opierają się pracy przy produkcji (np. przy produkowaniu okien). Nie brakuje także płatnych zajęć dedykowanych głównie paniom jak chociażby pokojowa.

Wyjazd do pracy za granicę

Ci, którzy już mieli okazję pracować za granicą, wiedzą, że do wyjazdu trzeba się przygotować, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Możesz szukać pracy na własną rękę, ale najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy, takiej jak agencja pracy tymczasowej. Takie rozwiązanie jest bardzo rozsądnym posunięciem, szczególnie jeżeli masz zamiar po raz pierwszy podjąć pracę w obcym kraju.

Zadaniem agencji pracy jest pośredniczenie w kontakcie między Tobą a pracodawcą oraz pomoc we wszystkich możliwych sprawach związanych z podjęciem przez Ciebie pracy (takich jak: legalizacja pobytu, transport, zakwaterowanie). Ale po kolei…

W obecnych czasach podstawową rzeczą przy wyjeździe za granicę jest sprawdzenie, na jakich zasadach funkcjonuje wjazd do obcego kraju oraz jakie obostrzenia związane z pandemią w nim obowiązują. Być może będziesz musiał wykonać test antygenowy lub odbyć kwarantannę po przyjeździe do danego kraju, dlatego koniecznie wcześniej zapoznaj się z odpowiednimi wytycznymi.

Kolejną ważną kwestią jest zapewnienie wszystkich niezbędnych dokumentów, takich jak dowód osobisty, paszport czy chociażby wiza. Oczywiście wszystkie wymagane przy wjeździe dokumenty zależą od przepisów prawnych w danym państwie. Pamiętaj, że muszą być one aktualne!

Warto zadbać także o ubezpieczenie oraz dostęp do opieki medycznej w razie potrzeby. Najlepiej wyrobić sobie kartę EKUZ (Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego).

Innym aspektem jest zapewnienie dostępu do funduszy z konta bankowego. Być może będziesz musiał otworzyć rachunek w obcej walucie. Nie zapomnij także, aby w razie czego wziąć ze sobą trochę gotówki na wypadek niespodziewanej sytuacji.

Nie mniej ważny jest transport. Często można trafić na atrakcyjne ceny biletów lotniczych, ale przy większych grupach czasami lepiej zdecydować się na wynajęcie busa lub zakup biletu na przejazd autokarem.

Jeśli korzystasz z pomocy agencji pracy tymczasowej, możesz liczyć na profesjonalną pomoc specjalistów, którzy pomogą Ci załatwić formalności oraz w razie potrzeby służą radą.

Ciekawostki o pracy we Francji
Francja stała się bardzo popularna w ostatnich latach, pod względem wyjazdów pracowniczych i delegacji. Każdy pracownik...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.