Praca leśniczego – co warto wiedzieć?

Część ludzi myśli, że praca leśniczego to przyjemne i łatwe zadanie. W końcu to opieka nad lasem oraz żyjącymi tam zwierzętami. Jednak jak każde inne stanowisko wymaga poświęcenia oraz odpowiednich umiejętności. Chciałbyś zostać leśniczym lub po prostu zastanawiasz się na czym polega jego praca? Przeczytaj i sprawdź!

Opis zawodu

Leśniczy to osoba, której zadaniem jest nadzór nad określoną powierzchnią lasu oraz nasiennictwem i zwierzętami. W zakres jego obowiązków wchodzi także ochrona leśnej fauny i flory. Zajmuje się również organizowaniem szkółek leśnych oraz sprzątaniem lasu, np. po klęskach żywiołowych. Dobry leśnik musi posiadać rozległą wiedzę z zakresu gatunków zwierząt i roślin występujących na terenie lasu. Kluczowa jest także dobra sprawność fizyczna – niektóre z zadań należących do leśniczego wymagają bowiem sporo siły.

Jak zostać leśniczym?

Żeby zostać pracownikiem Lasów Państwowych trzeba posiadać odpowiednie kwalifikacje. Wymagane jest wykształcenie średnie, do którego zalicza się np. technikum leśne. Po ukończeniu szkoły absolwenci muszą odbyć roczny staż, który kończy egzamin. Składa się on zarówno z zagadnień dotyczących przepisów prawnych i ochrony środowiska, jak i zasad zarządzania mieniem Skarbu Państwa (taki statut posiadają Lasy Państwowe). Później konieczne jest złożenie zaświadczenia, dzięki któremu kandydat ubiega się o pracę w Lasach Państwowych. Na końcu trzeba zdać jeszcze jeden egzamin do służby leśnej.

Niezbędny sprzęt leśniczego 

Leśniczy musi posiadać sprzęt, którym będzie posiłkował się w trakcie swojej pracy. W jego wyposażeniu znajdują się oczywiście proste przedmiot pomiarowe. Dodatkowo każdy leśnik posiada własną lornetkę oraz noktowizor. Co równie ważne, jednym z nowocześniejszych sprzętów jest także wyciągarka hydrauliczna. 

Obszary lasów są zazwyczaj bardzo duże i dzięki samochodowi, leśniczy może sprawnie poruszać się po tym obszarze. Jednak często można tam natrafić na błoto i nierówności, z których ciężko się wydostać. Dlatego do sprzętu leśniczego warto dodać również wyciągarkę hydrauliczną. 

Wyciągarka hydrauliczna to urządzenie, które zapewni leśniczemu bezpieczeństwo oraz komfort jazdy podczas przemierzania hektarów leśnych. To urządzenie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie panują nierówności i podmokłe tereny, których w lesie nie brakuje. Każdy leśniczy doceni pracę wyciągarki hydraulicznej, szczególnie wtedy, kiedy będzie musiał wyjechać z błota, piasku czy głębokich kolein. 

Dobry leśniczy to więc osoba, która nie tylko posiada wiedzę na temat lasu, ale także może korzystać z odpowiedniego sprzętu, który ułatwia mu pracę i pomaga w ciężkich warunkach, jak np. wspomniana wyciągarka hydrauliczna. 

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.