Praca we Francji – co warto wiedzieć?

Praca we Francji w dalszym ciągu jest popularna, a kierunek ten chętnie wybierają osoby jako swego rodzaju przełamanie i próba podjęcia zatrudnienia w innym kraju niż pozostałe zachodnie kierunki, które są mocno oblegane. W dodatku brakuje tam ludzi do pracy w wielu branżach – i to nie tylko specjalistycznych. Sprawdź, co warto wiedzieć o pracy w kraju znad Sekwany.

Kto może znaleźć pracę we Francji?

Prawie wszędzie możemy natknąć się na oferty pracy, w których poszukuje się specjalistów – szczególnie budowlańców, a także: monterów, operatorów maszyn, murarzy, tokarzy, malarzy czy kierowników budowy. Pracodawcy cenią sobie pracowników w tych sektorach za fachowe wykonywanie obowiązków. Poszukiwani są również hydraulicy, spawacze, ślusarze, stolarze oraz cieśle. Sporo wolnych miejsc pracy znajdziemy w okresie wakacyjnym, czyli w sezonie do pracy w gastronomii, turystyce oraz hotelarstwie. Chętnie przyjmowane są również osoby do sektora ogrodniczego oraz rolniczego.

Pracę we Francji znajdą osoby z wykształceniem oraz wysoko wykwalifikowane – specjaliści IT, e-commerce, marketingu, mediów społecznościowych czy programiści.

Wynagrodzenie we Francji i koszty życia

Dokładne wynagrodzenie danego pracownika zależy właściwie od wykonywanej pracy – kwalifikacji, doświadczenia, branży oraz stanowiska. Z pewnością osoby charakteryzujące się jako specjaliści mogą zarobić dużo więcej niż minimalne wynagrodzenie, które we Francji wynosi 1.521,22 €. Oznacza to, że na godzinę zarobimy około 10,03 € brutto, ale oczywiście musimy pamiętać o należytych składach na ubezpieczenie społeczne dla 35-godzinnego tygodnia pracy. W przybliżeniu pracownik na rękę przy minimalnym wynagrodzeniu otrzyma 1.200 €, a całkowity koszt pracownika ponoszony przez pracodawcę wyniesie 1.800 €.

Mieszkając i pracując we Francji, musimy liczyć się również z nieco droższym kosztem życia. Ceny wynajmu mieszkania w centrum są dosyć spore i zaczynają się od 500-700 €. Inaczej sprawa wygląda, gdy decydujemy się jedynie na wynajem pokoju. Żywność oraz pozostałe artykuły także są droższe, a codzienne zakupy lepiej wykonywać w dyskontach i marketach, które są po prostu o wiele tańsze.

Praca we Francji bez znajomości języka

Za granicą wcale nie musimy dobrze znać języka obcego, aby móc podjąć zatrudnienie. Duża ilość pracodawców nie ustala tego jako wymóg. Wystarczy niekiedy znać język w stopniu komunikatywnym lub wyrazić chęć jego nauki. Dlatego z pewnością, pracując we Francji na początku, można zdecydować się na pracę, która nie wymaga znajomości francuskiego. Z czasem, gdy już nauczymy się języka na miejscu, możemy starać się o lepsze stanowiska w tej samej lub innej branży. Mamy wówczas możliwość awansu i rozwoju swoich kwalifikacji. Praca we Francji bez znajomości języka – sprawdź oferty.

Ciekawostki o pracy we Francji
Francja stała się bardzo popularna w ostatnich latach, pod względem wyjazdów pracowniczych i delegacji. Każdy pracownik...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.