Zawodowi kierowcy są zobowiązani, aby co okres 5 lat odbywać szkolenia okresowe. Takie szkolenie dla kierowców, którzy zajmują się transportem drogowym osób lub rzeczy umożliwia przypomnienie sobie niezbędnej wiedzy teoretycznej i praktycznej. Jak zatem wygląda takie szkolenie i co musimy o nim wiedzieć? Zapoznaj się z naszym poniższym artykułem.
Co to jest szkolenie okresowe kierowców?
Do uczestnictwa w szkoleniach kierowców zalicza się przede wszystkim kierowców transportu drogowego, czyli tych, którzy posiadają prawo jazdy kat. C przewożących rzeczy lub/i dla tych posiadających prawo jazdy kat. D do przewodu osób. Dzięki kursowi kierowca ma prawo do przedłużenia swojego prawa jazdy i możliwość dalszego wykonywania zawodu. Szkolenie ma za zadanie odświeżyć niezbędną wiedzę, gdzie zostaną przypomniane zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa i komfortu pracy w zawodzie jako kierowca. Oczywiście największy nacisk kładzie się na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.
Dla kogo dedykowane jest szkolenie okresowe?
Do szkolenia okresowego zobowiązani są kierowcy, którzy nie posiadają odpowiednich uprawnień do przewozu drogowego, czyli tzw. kodu 95 widniejącego w prawie jazdy, w tym osoby które:
- uzyskały prawo jazdy kat. C przed 10 września 2009 – dotyczy przewozu rzeczy,
- uzyskały prawo jazdy kat. D przed 10 września 2008 roku – dotyczy przewozu osób.
Ze szkolenia okresowego mogą skorzystać również osoby, które posiadają aktualne uprawnienia związane z transportem drogowym i chcą je przedłużyć o kolejne 5 lat.
Jak wygląda szkolenie okresowe?
Szkolenia okresowe składają się zazwyczaj z określonych modułów, często do wyboru przez kursanta. Kursy zawierają wiedzę dotyczącą:
- bezpieczeństwa w ruchu drogowym i krajowym,
- stosowania wszystkich przepisów,
- szkolenie zawierające zagadnienia racjonalnej jazdy z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa,
- bezpieczeństwa, obsługi i logistyki w aspekcie zdrowia, środowiska oraz ruchu drogowego.
Szkolenia okresowe dla kierowców trwają 35 godzin i według obowiązujących reguł takie szkolenie może trwać jedynie 7 godzin w ciągu całego dnia, nie krócej niż 5 dni. Kurs nie kończy się również żadnych egzaminem. Po prostu zostaje nam nadal przyznane prawo do wykonywania swoich obowiązków jako zawodowy kierowca.
Warto pamiętać, że przed przystąpieniem do uczestnictwa w takim szkoleniu musimy uzyskać niezbędne orzeczenie lekarskie od lekarza medycyny pracy, który jest uprawniony do badań kierowców, a także orzeczenie psychologiczne od psychologa transportu.