Praca przy zbiorach – jak szukać?

Wielu Polaków co roku decyduje się na wyjazd za granicę w celu poszukiwania pracy. Najczęściej pojawiające się ogłoszenia, to te dotyczące zbiorów. Dają one szanse na duży i szybki zarobek, jednak kosztem często ciężkiej pracy fizycznej. Jak szukać pracy przy zbiorach za granicą? Na co zwrócić uwagę?

Kiedy szukać pracy przy zbiorach?

Warto pamiętać o tym, że gwarancją dobrej pracy sezonowej i dobrych warunków zatrudnienia będzie rozpoczęcie wcześniej poszukiwać. Idealnym momentem na rozglądanie się za praca za granicą przy zbiorach jest przełom stycznia i lutego, kiedy to startują rekrutacje. Można tez skorzystać z pomocy jednej z wielu agencji pośrednictwa pracy.

Jeżeli planujemy wyjazd w okresie wakacyjnym, warto zrobić rozeznanie, na które zbiory jest wówczas zapotrzebowanie. Niektóre owoce i warzywa nadają się do zbiorów w różnych porach roku, więc jeżeli mamy swoje preferencje co do rodzaju zbiorów, powinniśmy wziąć to pod uwagę. Tak naprawdę praca przy zbiorach dotyczy wszystkiego, od dostępnych już wiosną szparag, poprzez dojrzewające w sezonie letnim truskawek, malin, borówek, aż po sady zapełnione jabłkami, czereśniami czy śliwkami.

Gdzie szukać ogłoszeń?

Jeżeli znamy język obowiązujący w kraju do którego się wybieramy, mamy ułatwione zadanie. Możemy poszukiwać wtedy ogłoszeń o prace tymczasową na portalach rolniczych. Warto tez dodać się do wszelkich tematycznych grup na Facebooku, ponieważ pomogą one posegregować nam oferty. Na grupach tego typu możemy również znaleźć wielu rodaków, którzy regularnie jeżdżą na zbiory i mogą pomóc nam poradami i wskazówkami. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z agencji pośredniczącej w zatrudnieniu. Często gwarantuje ona również zakwaterowanie na czas zbiorów.

Ile można zarobić pracując przy zbiorach?

Stawki uzależnione są najczęściej od sezonu, ilości pracowników, a także tego jak obfite są zbiory. Najczęściej stawka oscyluje w granicach 10 euro za godzinę, przy czym warto pamiętać, że za nadgodziny możemy uzyskać stawkę nawet 25% czy 50% większą.

Praca przy zbiorach – podsumowanie

Praca przy zbiorach za granicą może być okazją do szybkiego zarobku. Należy jednak przykładać uwagę do tego jakiego rodzaju ogłoszenia wybieramy, dobrze sprawdzać opinię o pracodawcach, a także szukać rodaków w tego typu miejscach.

Źródło zdjęć: freepik.com

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.