Wyjazd do pracy sezonowej za granicę – co warto wiedzieć?

Wakacje to czas, w którym wiele osób decyduje się na sezonowe zatrudnienie. Często w tym przypadku wybierają kraje zagraniczne ze względu na lepsze warunki finansowe oraz atrakcyjne korzyści. Co warto wiedzieć o pracy sezonowej za granicą?

Przygotuj się finansowo

Wyjeżdżając za granicę, warto być przygotowanym na każdą ewentualność. Dlatego dodatkowa gotówka lub pieniądze ulokowane na rachunku bankowym mogą się przydać. Podczas pierwszych dni oraz tygodni za granicą będziesz potrzebował własnej gotówki, zanim otrzymasz pierwszą wypłatę. W razie niepowodzenia będziesz zabezpieczony finansowo.

Zakwaterowanie i transport

Przygotowując się na wyjazd za granicę, warto rozeznać się i sprawdzić, czy pracodawca umożliwia zakwaterowanie. Niekiedy wraz z ofertą pracy możemy spodziewać się informacji o zapewnionym zakwaterowaniu. Zazwyczaj przy zatrudnieniu sezonowym, pracodawca w pełni wszystko załatwia wraz z transportem. Jeśli nie, to należy przygotować się na dodatkowe koszty, które zostaną poniesione z własnej kieszeni. Co ważne – o zakwaterowaniu, jak i transporcie należy dowiedzieć się jeszcze, będąc w kraju. W razie jakichś problemów będziesz mógł znaleźć sobie jakieś lokum już w Polsce.

Nie jedź „w ciemno”

Wyjazd za granicę bez załatwione pracy, czy mieszkania jest zawsze kiepskim pomysłem. Oczywiście na miejscu znajdziemy wiele agencji pracy, jak i ludzi, którzy będą chętni nam pomóc. Jednak nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem, dlatego należy brać pod uwagę również fakt, że wcale nie uda nam się znaleźć zatrudnienia na miejscu. Wówczas będziemy musieli szybko wrócić do kraju. Zdecydowanie lepiej jest odpowiednio przygotować się do wyjazdu i w kraju szukać zatrudnienia.

Jakie zawody są pożądane w pracy sezonowej?

Przede wszystkim za granicą pracodawcy w dalszym ciągu szukają osób ze specjalistycznym wykształceniem. Niekiedy do pracy sezonowej, ale w większości przypadków jako zatrudnienie na dłuższy okres. Podczas sezonu poszukiwane są zazwyczaj osoby, które mogłyby pracować w branży hotelarskiej, gastronomicznej, ogrodniczej oraz przy zbiorach warzyw i owoców. W sezonie potrzeba również ludzi do pracy turystycznej, np. na stoiskach z pamiątkami.

Gdzie szukać sezonowego zatrudnienia?

Na samym początku musimy rozejrzeć się, jaki dokładnie kraj nas interesuje. To ważny aspekt podczas szukania ofert pracy. Częstym kierunkiem sezonowym są kraje południowe, ale również Wielka Brytania, Belgia, Holandia oraz Niemcy. Warto także zwrócić uwagę na oferty pracy Austria, gdzie znajdziesz wiele ciekawych ogłoszeń dedykowanym pracownikom sezonowym. Wszystkich ofert można szukać bezpośrednio poprzez portale internetowe oraz serwisy z ogłoszeniami o pracę. Ilość tego typu stron jest bardzo duża, dlatego bez problemu jesteśmy w stanie zapoznać się z ciekawymi ofertami.

 

 

 

Ciekawostki o pracy we Francji
Francja stała się bardzo popularna w ostatnich latach, pod względem wyjazdów pracowniczych i delegacji. Każdy pracownik...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.