Na co zwrócić uwagę podczas poszukiwać pracy za granicą?

Wszystkie na pierwszy rzut oka wygląda i brzmi bardzo obiecująco, ale warto dobrze się zastanowić i przemyśleć każdą ofertę pracy dla własnego bezpieczeństwa. Pamiętaj, by nie podejmować zbyt pochopnych decyzji, a wręcz przeciwnie zastanowić się dwa razy zanim podpiszesz umowę. Dzisiaj dowiesz się jak szukać i na co uważać, kiedy zaczynasz interesować się pracą za granicą.

Agencja pracy, pośrednicy i oferty

Wszystko zaczyna się przecież od poszukiwań, które mają kluczowe znaczenie w późniejszej ocenie satysfakcji z znalezionej pracy. Musisz starannie dobierać pośredników, którzy zagwarantują Ci bezpieczne, uczciwe i atrakcyjne warunki współpracy, a także poinformują Cię o wszystkim odpowiednio wcześniej. Najpewniej będzie poszukać polskiej agencji pracy tymczasowej, która następnie przedstawi Ci konkretną ofertę miejsc pracy.

Będziesz mógł dokładnie zapoznać się z ich sposobem działania, regulaminem i opiniami na temat tego pośrednika. To bardzo ważne, by podjąć współpracę ze sprawdzoną i wiarygodną firmą, a zwłaszcza jeśli pierwszy raz planujesz wyjechać do pracy za granicę. Niektóre z agencji oferują kompleksową pomoc w organizacji wyjazdu, skompletowaniu dokumentów i zakwaterowaniu na miejscu pracy. Warto zatem dowiedzieć się o wszystkich dodatkowych korzyściach.

Pamiętaj o dokumentach i nie tylko

Przed wyjazdem za granicę konieczne będzie przygotowanie się do pierwszej rozmowy z pracodawcą, gdzie przykładowo w Wielkiej Brytanii potrzebne jest przedstawienie całego kompletu dokumentów tożsamości: paszportu lub dowodu osobistego, specjalnego numeru National Insurance Number oraz potwierdzenia miejsca zamieszkania, gdzie wystarczy sama umowa najmu albo rachunki.

Kolejnym ważnym drobiazgiem jest założenie i podanie maila ogólnego, które najczęściej zakładane są z domeną gmail.com, która obsługiwana jest w wielu krajach na świecie. Podobnie sytuacja wygląda z numerem telefonu, który powinien posiadać numer kierunkowy danego kraju. I ostatnią rzeczą będzie uzupełnienie CV – dowiedz się i poczytaj jakie rodzaje zasad rekrutacji panują w innych krajach i spróbuj się do nich dopasować. Również podczas zaznaczania swojego poziomu znajomości języków obcych, pamiętaj posługiwać się międzynarodowym oznaczeniem typu A1, A2, B1 itd.

Sprawdź jeszcze raz umowę

To podstawa przed podjęciem pracy za granicą u pośrednika. Jeśli umowa zawierana jest w języku danego kraju i oparta jest na zasadach tam panujących, koniecznie powinieneś sprawdzić jak ustanowione jest prawo dla pracowników zagranicznych, tymczasowych. Mowa m.in. o ustawowej ilości godzin pracy, urlopie macierzyńskim czy ogólnym urlopie pracowniczym. Natomiast jeśli znajdziesz ofertę w agencji, gdzie podpisujesz polską umowę, możesz odetchnąć spokojniej. Oczywiście, nadal trzeba dokładnie się z nią zapoznać, ale jej warunki mogą być dla nas bardziej zrozumiałe.

Kolejną ważną kwestią są podatki, które można płacić na różne sposoby w zależności od sytuacji.

  • Osoby, które wyjeżdżają na stałe – mogą płacić podatki tylko za granicą zgodnie z obowiązującymi tam przepisami;
  • Osoby, które wyjeżdżają na okres 2 lat – płacą podwójne podatki w Polsce i za granicą;
  • Osoby, które wyjeżdżają na mniej niż pół roku – mogą płacić podatki wyłącznie w Polsce.
Ciekawostki o pracy we Francji
Francja stała się bardzo popularna w ostatnich latach, pod względem wyjazdów pracowniczych i delegacji. Każdy pracownik...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.