Czy warto szukać pracy za granicą?

Nie czujesz się usatysfakcjonowany pracując w Polsce albo zwyczajnie potrzebujesz zmian? Może to ten czas, kiedy warto zastanowić się i przemyśleć propozycję pracy za granicą. Dzisiaj postaramy się skupić na najważniejszych aspektach, by porównać zalety i wady wyjazdu za pieniądzem poza granice kraju. Sprawdź, czy warto i dla kogo taka opcja będzie najkorzystniejsza.

Przemyśl to dwa razy

Zanim już ostatecznie zdecydujesz, że następnego dnia wysyłasz CV do zagranicznej firmy i wyjeżdżasz z Polski, lepiej dobrze zastanów się, czy to na pewno dobra decyzja?

Nie ma sensu rzucać wszystkiego po nieudanej rozmowie kwalifikacyjnej w Polsce albo gdy z dnia na dzień stracisz pracę. Musisz przemyśleć to na spokojnie i podjąć decyzję, czy jesteś gotowy na zmiany, nowe wyzwania i też trudne zadanie. Wyjazd za granicę wcale nie jest rzeczą prostą, też trzeba się napracować, a do tego zostawić na dłuższy czas wszystko i wszystkich tutaj w Polsce. Niech to będzie Twoja świadoma decyzja, na którą jesteś w 100% przygotowany.

Wszystkie „za”

Przejdźmy najpierw do pozytywnych stron wyjazdu za granicę, który przecież nie musi trwać wiecznie. Potraktuj to jako jedną z przygód i doświadczeń, które będą budować Twoją karierę zawodową. Zawsze możesz zdecydować się na ofertę pracy tymczasowej, dzięki czemu określasz swoją dyspozycyjność na konkretny okres czasu. Później już sam zdecydujesz, czy taka forma obowiązków Ci odpowiadała i czy chciałbyś je kontynuować. To oczywiście jest też zależne od firmy, która może, ale nie musi chcieć przedłużyć z Tobą współpracę.

Następnie taki wyjazd może okazać się świetnym sposobem na zarobienie większej ilości pieniędzy w krótszym czasie, co wynika z przewalutowania wynagrodzenia oraz tymczasowego zatrudnienia. To idealna okazja dla osób, które chwili potrzebują zastrzyku gotówki, nie muszą korzystać ze stałego wynagrodzenia lub tymczasowo są pozbawieni obowiązków.

Kolejnymi zaletami jest również podniesienie swojego poziomu pewności siebie, a także podszlifowania umiejętności językowych. Nie zawsze wyjeżdżając za granicę, potrafimy doskonale posługiwać się językiem tamtejszym lub też uniwersalnym angielskim. W tym czasie będziesz miał sporą okazję do potrenowania i zdobycia nowych zdolności.

Warto wyjechać, ale…

Bardzo często możemy spotkać się z pozytywnymi opiniami na temat pracy za granicą, aczkolwiek zawsze pojawiają się pewne wątpliwości związane z barierą językową, brakiem doświadczenia czy opuszczeniem swojej rodziny i bliskich. Wszystko to trzeba wziąć pod uwagę i zastanowić się, czy na pewno jesteś na to gotowy fizycznie, ale też i psychicznie?

Ponadto wybór jakiejkolwiek agencji pracy tymczasowej czy innego pośrednika pracy zagranicznej wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Zanim zgodzisz się na udział w rekrutacji i podpiszesz umowę, musisz koniecznie zapoznać się ze szczegółami współpracy, dokumentami i regulaminem. W ten sposób unikniesz nieprzyjemnych sytuacji dotyczących dodatkowych kosztów, zmiany miejsca pracy czy niewywiązania się z umowy.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.