3 sposoby na zmotywowanie pracowników

Czy twoi pracownicy po 8 godzinach pracy mają dosyć? Czy podczas wykonywania obowiązków służbowych na ich twarzach maluje się wyraz niezadowolenia, a pojęcie uśmiechu jest im obce? Czy ostatnio wydajność twoich podwładnych drastycznie spadła? Jeżeli na którekolwiek z pytań odpowiedziałeś twierdząco, to oznacza, że niewystarczająco motywujesz ich do działania i jak najszybciej musisz to zmienić. Powiemy ci jak to zrobić, a jeśli chcesz dowiedzieć więcej o tym, jakie są narzędzia motywacji pracowników – sprawdź poradnik Sodexo.

Po pierwsze – nagradzaj!

Każdy lubi być doceniany za swoją pracę. Czasem wystarczą drobne gesty takie jak pochwalenie pracownika, który poradził sobie z zadaniem, czy zapewnienie podwładnym lepszych warunków pracy, obiadów i dodatkowych świadczeń typu pakiet medyczny albo karnet na siłownię. Takie działania będą miały charakter długofalowy, bo pracownicy przez cały czas będą się starać, aby otrzymać specjalne korzyści.

Jednym z najskuteczniejszych narzędzi motywacyjnych pracowników są też benefity pieniężne. Możesz dać podwładnym premię, karty podarunkowe lub bony żywnościowe do wybranych sklepów. Firma Sodexo ponadto oferuje gotowe pakiety usług dedykowane twoim pracownikom. Są to m.in. karty okolicznościowe, którymi nagradza się pracowników z okazji świąt lub karty profilaktyczne. Te ostatnie można wykorzystać zarówno w sklepach spożywczych, jak i w punktach gastronomicznych np. w porze lunchu lub obiadu.

Po drugie – nakłaniaj

Tak samo ważne jak nagrody materialne jest wpływanie na podświadomość pracownika. Jeżeli będzie czuł się dobrze i bezpiecznie w miejscu pracy, a ty jako szef będziesz miał z nim partnerskie relacje, to będzie starał się dużo bardziej podczas wykonywania obowiązków. Na zwiększenie motywacji pracownika wpłynie wspólne podejmowanie decyzji, ustalanie planu działania oraz celów. Dzięki temu zapewnisz pracownikowi poczucie tego, że jest doceniany i ważny dla firmy i dla ciebie.

Po trzecie – działaj rozsądnie

Przymuszanie kogoś do wykonania określonych czynności, nawet jeśli jesteś szefem tej osoby, nie sprawi, że chętniej i szybciej wykona swoje zadania. Dlatego jest to najmniej efektywny ze wszystkich sposobów motywacji i nie powinieneś go stosować, bo twoja relacja z pracownikami może przez to ulec pogorszeniu. Zastraszanie pracowników, stresowanie ich i stosowanie kar za każde niedociągnięcie sprawią, że będą niechętnie wykonywać pracę, a jej jakość ulegnie pogorszeniu. Aby do tego nie dopuścić, gdy będziesz stanowczo wydawał polecenia, to równocześnie zastosuj wyżej wymienione narzędzia motywacji pracowników, w tym system nagród.

 

źródło zdjęć: freepik.com

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.