Dlaczego kultura organizacyjna w firmie jest ważna?

Odpowiednia kultura organizacyjna w firmie sprawia, że każdy pracownik w firmie czuje większą satysfakcję z przebywania w danej organizacji. Ludzie z reguły lubią porządek, a jak wiadomo, wielu osobom ciężko będzie się pracować, jeżeli każda osoba zatrudniona będzie wygłaszała własne cele i wartości wobec innych. Kulturę organizacyjną można budować na wiele sposobów, również tych związanych ze zrozumieniem pracownika oraz przyjazną atmosferą w firmie. Zapewnienie programów rozwojowych dla pracowników, pakiety benefitów, a nawet odpowiednio zaprojektowane wnętrza firmy przekładają się na jakość pracy każdej osoby.

Co to jest kultura organizacyjna w firmie?

Kultura organizacyjna to zbiór zachowań, zasad, systemów wartości, norm i wielu innych, podobnych czynników, które charakterystyczne są dla danej grupy ludzi. W tym przypadku firma powinna ustalić własne normy i zachowania, którymi powinni kierować się pracownicy podczas wykonywania swoich obowiązków. Do kultury organizacyjnej zalicza się między innymi język używany w firmie, cele i strategie, którymi kieruje się cała organizacja, wiele metod zarządzania oraz relacje międzyludzkie. Dzięki właściwemu określeniu wszystkich cech działania całej firmy prowadzone są w sposób harmonijny.

Jakie są podstawowe funkcje kultury organizacyjnej?

Odpowiednia integracja pracowników przekłada się na lepsze ich wyniki w pracy, ponieważ znają się oni lepiej i są w stanie ze sobą dużo bardziej efektywnie współpracować. Budowanie kultury organizacyjnej w firmie przekłada się również na lepsze rozumienie przez pracowników celów i założeń firmy. Odpowiedni, często ten sam sposób komunikacji wśród całego zespołu również ma wpływ na ujednolicenie wszystkich działań. Łagodzenie konfliktów wśród pracowników, zwłaszcza w sposób sprawiedliwy i dostosowany do indywidualnych potrzeb każdego pracownika przekłada się na lepszą atmosferę, a co za tym idzie, pracownicy dużo bardziej ufają swoim przełożonym i dużo chętniej podejmują się obowiązków służbowych.

Dlaczego warto budować kulturę organizacji?

Budowanie kultury organizacyjnej w firmie, pozwala na wyznaczenie konkretnego regulaminu działań w całej firmie. Nie tylko powoduje to, że każda praca wykonywana jest w bardziej harmonijny i rzetelny sposób, ale i przekłada się na wyróżnienie firmy spośród innych przedsiębiorstw istniejących na rynku. W związku z konkretnymi założeniami i misjami może ona przyciągać ludzi, którzy również mają określone podobne cele i wartości. Odpowiednia kultura organizacyjna może również znacząco wpłynąć na sytuację finansową firmy, w której określone są zasady i schematy funkcjonowania całej organizacji.

Kultura organizacyjna w firmie – podsumowanie

Kultura organizacyjna to określone jasno prawa w każdej organizacji. Mogą być spisane na piśmie, jednak nie reguluje ich żaden paragraf ani ustawa prawna, chyba że ich treść jest niezgodna z Kodeksem Pracy czy prawami człowieka. Za zadanie ma rozwiązywać wszelkie problemy i trudności związane z codziennym funkcjonowaniem w organizacji.

 

źródło zdjęć: freepik.com

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.