Co to są kompetencje miękkie i jak je szkolić?

Kompetencje miękkie to przede wszystkim takie, których nie da się zmierzyć. Aby odkryć w sobie lub przyszłym pracowniku kompetencje miękkie należy przeprowadzić test zachowania człowieka w danej sytuacji. Zdolności interpersonalne, bo tak często są też nazywane, warunkują nasze zachowanie w społeczeństwie i to, jak przeżywamy dane sytuacje oraz w jaki sposób radzimy sobie z trudnościami w naszym życiu.

Do kompetencji miękkich zaliczamy komunikatywność, organizację czasu, kreatywność, umiejętność pracy w zespole i wiele innych. Wiele z kompetencji miękkich jak np. organizację czasu pracy jesteśmy w stanie udoskonalać, choć niektórym może przyjść to z większym trudem. Są również kompetencje, takie jak kreatywność, których wiele osób nie będzie w stanie rozwinąć u siebie ze względu na swój charakter.

Czym różnią się kompetencje miękkie od twardych?

Kompetencje miękkie to takie, które nabywamy, żyjąc w społeczeństwie lub zdobywając od najmłodszych lat. Jeśli dziecko uczone jest od narodzenia kontaktu z innymi ludźmi, to szansa na to, że będzie mu dużo łatwiej nawiązywać relacje z ludźmi, jest dużo większa. Kompetencje twarde to przede wszystkim te, które nabyliśmy i są nam potrzebne do wykonywania określonego zawodu, a ich potwierdzeniem jest przedstawienie ich lub poparcie certyfikatami i dyplomami i które nie mają za wiele wspólnego z naszym sposobem bycia czy cechami. Do kompetencji twardych należą umiejętność komunikacji w obcym języku, posiadanie prawo jazdy, umiejętność obsługi komputera lub umiejętność organizacji spotkań biznesowych i przeprowadzania rozmów rekrutacyjnych.

Jak szkolić miękkie kompetencje?

Rozwijanie kompetencji i szkolenie miękkie możemy dokonywać przez codzienną praktykę lub specjalistyczne szkolenia. Jeśli przeanalizujemy swoje relacje z ludźmi lub zachowania w towarzystwie będziemy w stanie określić, czego nam brakuje oraz co powinniśmy poprawić, aby nasze kompetencje miękkie poszły o poziom wyżej, a komunikacja z ludźmi czy praca w zespole nie była dla nas problemem. Szkolenie miękkie można również odbyć z pomocą profesjonalnych trenerów, którzy nakierują nas, w jaki sposób powinniśmy sobie radzić ze stresem lub jak zorganizować sobie dzień, aby wszystkie pracownicze zadania zostały zrealizowane w terminie. Szkolenia takie odbywają się często w mniejszych grupach i są świetnym początkiem do szkolenia swojej pracy w grupie oraz otwartości na nowych ludzi.

 

źródło zdjęć: freepik.com

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.