Czym zajmuje się geodeta?

Czy wiesz, jak wygląda praca geodety? A może marzysz o takim zawodzie? Zastanawiasz się, gdzie szukać później pracy? Dowiedz się wszystkiego o zawodzie geodety!

Czym zajmuje się geodeta?

Geodeta zajmuje się pomiarem gruntów oraz działek pod przyszłe budowy, m.in. dróg, budynków, autostrad. Wykonuje również mapy oraz sporządza dokumentacje. Potrafi opisać rzeźbę terenu, a także jej bogactwa mineralne. Poradzi sobie z wyceną wartości nieruchomości, na podstawie dokumentacji, którą wykona.

Jak zostać geodetą?

Aby stać się geodetą należy ukończyć technikum geodezyjne, po którym możesz zostać np. pomocnikiem geodety, zdobywając dalsze doświadczenie. Inną drogą są studia na kierunku geodezja i kartografia. Aby dostać się na studia najlepiej na maturze mieć dobre wyniki z geografii, matematyki, fizyki i chemii. Wymagania mogą się jednak różnić w zależności od poszczególnych uczelni. Studia trwają od 3,5 do 4 lat, kończą się uzyskaniem tytułu inżyniera, dodatkowo 1,5 do 2 lat, zdobędziesz tytuł magistra. Możesz też wybrać 5-letnie studia jednolite.

Co dalej?

Po ukończeniu technikum, czy też studiów, nie uzyskuje się od razu uprawnień geodety uprawnionego. Jest to możliwe dopiero po zrealizowaniu praktyki. Trwa ona w zależności od posiadanego wykształcenia. Więcej lat spędzimy na praktyce mając wykształcenie średnie, a mniej po studiach. Następnym krokiem powinno być zgłoszenie się do Komisji Kwalifikacyjnej ds. Uprawnień Zawodowych w Dziedzinie Geodezji i Kartografii, dla której musisz mieć przygotowane odpowiednie dokumenty: oświadczenie, że nie byłeś karany. Przydadzą się także dokumenty potwierdzające okres praktyki zawodowej oraz rodzaj i liczbę prac, opracowań geodezyjnych, czy kartograficznych, które dokumentują praktykę zawodową. Na końcu przychodzi czas na zdanie egzaminu.

Przydatne oraz darmowe programy, które pomogą ci w pracy!

Pracując już jako geodeta, będziesz mógł korzystać z różnych narzędzi sprawiających, że realizacja obowiązków zawodowych stanie się łatwiejsza i bardziej efektywna. Jako przykład można wskazać:

  • SimGNSS – narzędzie służy do planowania pomiarów terenowych przy pomocy odbiornika GNSS.
  • Plotka – darmowy program, dzięki, któremu wyślesz pliki wyplotów bezpośrednio do drukarki, czy plotera.
  • ValidXML – program ten służy do walidacji składniowej plików XML. Pokazuje listę błędów składniowych z fragmentem kodu wraz z numerem wiersza, gdzie był błąd.

Sprawdź wymienione darmowe programy geodezyjne, które z pewnością ułatwią ci pracę.

Jakie cechy powinien mieć geodeta?

Jeżeli zastanawiasz się, czy wybór tej ścieżki kariery jest dla ciebie, oto cechy, które powinien mieć geodeta: musi mieć wyobraźnię przestrzenną, być dokładny oraz systematyczny w powierzonych zadaniach, mieć myślenie matematyczno-logiczne, a także znać prawo budowlane. Ważna jest również umiejętność pracy w zespole.

Gdzie szukać pracy?

Geodeta może pracować w firmach geodezyjnych, wydawnictwach kartograficznych, w jednostkach administracji samorządowej oraz państwowej. Może także prowadzić własną działalność.

Czym jest EBITDA?
Każda firma stara się osiągnąć zyski, ale sposób, w jaki je osiąga, może się różnić w...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.