Jak dobrze rekrutować pracowników?

Rekrutacja pracowników to wcale nie takie trudne zadanie, ale bez odpowiedniego przygotowania cały plan pójdzie na marne. Ilość rozmów, po której firmy zatrudniły nieodpowiedniego pracownika lub, co gorsza, pracownik czekał tak długo na odpowiedź, że sam zrezygnował z posady, jest, prawie że nieskończona. Jak więcej rekrutować pracowników w prawidłowy sposób, aby rekrutacja przebiegła pomyśle, i aby dwie strony były usatysfakcjonowane?

Poznaj swojego pracownika

Pierwszą i najważniejszą kwestię jest zastanowienie się, kogo chcemy zrekrutować. Niezależnie czy jesteś pracownikiem firmy, czy pracujesz zewnętrznie na zlecenie, warto „wejść w skórę” przyszłego pracownika i zapoznać się z branżą, do której rekrutujemy ludzi oraz samą pracą na danym stanowisku. Oczywiście osoby pracujące wewnętrznie mogą przyjrzeć się pracy zatrudnionym już pracownikom. W ten sposób łatwiej poznamy potrzeby firmy oraz czego oczekiwać od przyszłego pracownika.

Stwórz profil przyszłego kandydata

Drugą, bardzo istotną rzeczą jest poznanie obowiązków danego stanowiska oraz to jakie kompetencje i umiejętności będą kluczowe na danym stanowisku. Dzięki takiemu działaniu dowiesz się również jakie historie przedstawione przez pracowników mogą być cennym doświadczeniem na tym stanowisku. Zwrócisz uwagę na to, jaka osoba powinna pracować, czy to praca bardziej dla spokojniej osoby, czy żywiołowej. Tworzenie profilu pomoże również w utworzeniu scenariusza i zadawaniu pytań kandydatom na dane stanowisko. Warto pamiętać jednak, aby nie trzymać się sztywnych ram profilu, a zwrócić też uwagę na inne kompetencje kandydatów.

Znajdź źródło pozyskiwania kandydatów

Jeśli wiemy już jakiego kandydata i na jakie stanowisko to pozostało go tylko poszukać. Jak to zrobić? Otóż media społecznościowe, gazety, radia oraz portale ogłoszeniowe to jedne z najlepszych źródeł przekazu, dzięki którym trafimy na potencjalnych kandydatów na nasze stanowisko. Jeśli nie chcemy tego robić sami, może nam w tym pomóc agencja rekrutacyjna, która znajdzie dla nas odpowiadających naszym oczekiwaniom kandydatów. Agencje rekrutacyjne mają w swoim zanadrzu pełno kontaktów oraz rozwiązań, dzięki którym potrafią pozyskać najlepszych kandydatów na dane stanowiska. Są to w większości osoby zaznajomione z konkretną branżą, którym nie umknie żaden wartościowy pracownik. Agencja rekrutacyjna może również  wystawić ogłoszenie na swojej stronie oraz zająć się poszukiwaniem kandydatów, a całą resztę procesu rekrutacyjnego zostawią w naszych rękach.

 

źródło zdjęć: freepik.com

Agencja Pracy Tymczasowej
Agencja Pracy Tymczasowej o firma, która specjalizuje się w pośrednictwie pracy i dostarczaniu tymczasowych pracowników do...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.