Jak bezpiecznie wyjechać do pracy za granicę?

Szukasz pracy za granicą, ale chcesz przede wszystkim bezpiecznie wyjechać? Obecnie poza granicami kraju przebywa tysiące Polaków, a obecne formy zatrudnienia i dostęp do informacji pozwala nam odpowiednio przygotować się do wyjazdu oraz zabezpieczyć przed oszustwem. W poniższym artykule podpowiemy kilka najważniejszych kwestii, jak bezpiecznie wyjechać do pracy za granicą.

Na co dokładnie zwrócić uwagę?

Podstawowe zasadami, którymi należy się kierować podczas szukania pracy za granicą to:

  • Uważne zapoznawanie się i przeglądanie ofert pracy.
  • Sprawdzenie warunków zatrudnienia.
  • Dokładnie zapoznanie się z umową oraz aneksami znajdującymi się w umowie (gdy umowa jest w obcym języku przed jej podpisaniem poprosić o pomoc tłumacza lub prawnika).
  • Dokładne sprawdzenie przyszłego miejsca pracy.
  • Sprawdzenie firmy pośredniczącej w znalezieniu pracy (jeśli decydujemy się na pomoc agencji).

Co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Przed podjęciem pracy za granicą i wyjazdem należy dowiedzieć się wszystkich niezbędnych informacji, które sprawią, że będziemy mogli bezpiecznie zatrudnić się w innym kraju.

  • Zapoznaj się z umową

Dokładnie sprawdź zawarte w niej dane osobowe oraz klauzulę poufności. Ponadto należy dokładnie przejrzeć zamieszczone w niej warunki jak wynagrodzenie, czas pracy oraz ubezpieczenie.

  • Znajdź mieszkanie oraz transport do pracy

Wielu pracodawców za granicą pomaga w znalezieniu odpowiedniego zakwaterowanie oraz transportu, jeśli miejsce pracy nie znajduje się w mieście lub gdzie nie ma odpowiedniej komunikacji. Nie warto wyjeżdżać „w ciemno”. Ponadto, gdy znajdziesz już mieszkanie, upewnij się, co dokładnie się w nim znajduje oraz jakie akcesoria i rzeczy masz do swojej dyspozycji – wówczas nie będziesz musieć brać ze sobą dodatkowych bagaży.

  • Wyrób kartę EKUZ

Jeśli decydujesz się na wyjazd do pracy za granicą w Unii Europejskiej koniecznie wyrób kartę EKUZ, która uprawnia Cię do korzystania z opieki medycznej na terenie UE nieodpłatnie.

  • Zabezpiecz się na wyjazd

Wyjeżdżając za granicę warto, aby mieć przygotowane nieco oszczędności, które pozwolą nam utrzymać się, dopóki nie otrzymamy pierwszej wypłaty oraz w razie nieprzewidzianych sytuacji.

Znajdź odpowiednią ofertę pracy

Przede wszystkim decydując się na wyjazd za granicę, należy odpowiednio szukać ofert pracy. Oczywiście ze sprawdzonych i wiarygodnych źródeł. Wiele osób korzysta z usług agencji pracy lub agencji pracy tymczasowej. To bezpieczne rozwiązanie, ale należy sprawdzić wiarygodność danej firmy – najczęściej w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia. Wiele ofert znajdziesz również poprzez serwisy i portale. To także wiarygodne i sprawdzone źródła, dzięki którym możesz wygodnie w domu szukać zatrudnienia. Ponadto, to Ty wybierasz, które ogłoszenia Cię interesują. Jeśli szukasz zatrudnienia za granicą, aktualne oferty pracy w europa.jobs będą dla Ciebie. Z pewnością znajdziesz odpowiednią pracę i będziesz mógł bezpieczne wyjechać z kraju, nie martwiąc się o nic.

Ciekawostki o pracy we Francji
Francja stała się bardzo popularna w ostatnich latach, pod względem wyjazdów pracowniczych i delegacji. Każdy pracownik...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.