Jak zostać zawodowym kierowcą?

Posiadanie uprawnień, które umożliwiałyby wykonywanie zawodu, jakim jest kierowca, stanowi potwierdzenie w postaci wpisu w dokumencie prawa jazdy tzw. kodu 95 oraz ważne świadectwo kwalifikacji zawodowej. Otwiera to zatem dużą ilość możliwości dotyczących podejmowania zatrudnienia. Zawód kierowcy zawodowego jest bardzo deficytowy w Polsce, dlatego nie powinno się mieć problemów, aby znaleźć odpowiednią pracę. Jak zatem zostać kierowcą zawodowym? O czym trzeba wiedzieć?

Jak zostać kierowcą? Co należy wiedzieć?

Jeśli chcemy zostać zawodowym kierowcą, musimy mieć ukończone 18 lat i posiadać prawo jazdy min. kategorii B. Do pozostania zawodowym kierowcą brakuje nam oczywiście prawa jazdy z kategorii C/C1/C+E czy prawa jazda kategorii D do przewozu rzeczy lub/i osób. Do tego kursu mogą przystąpić zatem osoby, które ukończyły 21 lat. Wyjątek stanowi reguła, która mówi o tym, że z tego punktu zwolnione są osoby, które uzyskały świadectwo kwalifikacji zawodowej w wymiarze 280h.

Następnie należy uzyskać świadectwo kwalifikacji zawodowej, które uprawnia do zawodowego przewozu rzeczy. Dostępne są natomiast dwa rodzaje kwalifikacji – wstępne i przyspieszone. Przy wstępnej kwalifikacji kurs trwa 140 godzin, natomiast przy pełnej kwalifikacji 280 godzin. Drugie wymienione szkolenie dotyczy osób, które posiadają prawo jazdy kategorii C/C+E wydane po 10 września 2009 roku, a nie mają ukończonych 21 lat.

Badania psychologiczne dla kierowców

Po ukończonym szkoleniu i zdanym egzaminie należy zrobić niezbędne badania lekarskie i psychologiczne, które umożliwiają zdobycie świadectwa kwalifikacji. Ma to na celu przedstawienie ogólnego stanu zdrowia kierowcy i poświadczeniu o braku psychologicznych przeciwwskazań. Podczas badań zwraca się szczególną na wszystkie aspekty zdrowotne, głównie na układ oddechowy, nerwowy oraz sprawność narządów ruchu i wzroku.

Natomiast badania psychologiczne mają głównie na celu sprawdzić podzielność uwagi, koncentrację czy czas reakcji osoby, aby umożliwić uzyskanie świadectwa kierowcy.

Szkolenia okresowe dla kierowców

Trzeba także pamiętać, że rozpoczęcie pracy jako kierowca wiążę się również z tym, że należy uzyskać niezbędne szkolenie okresowe. W przypadku zawodowego prawa jazdy ważny jest termin ważności kwalifikacji zawodowych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami musimy takie szkolenie wykonywać co 5 lat. Takie kursy mogą być organizowane przez profesjonalne ośrodki zajmujące się prowadzeniem szkolenia (wpisane są również do rejestru Urzędów Wojewódzkich). Do przedłużenia uprawnień nie trzeba przystępować do egzaminu po zakończonym kursie. Musimy jedynie pamiętać o wykonaniu badań lekarskich i psychologicznych. Aby skorzystać z takiego kursu, sprawdź ofertę szkoleń okresowych dla kierowców, aby móc rozpocząć swoje obowiązki zawodowe jako kierowca.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.