Wyjeżdżasz do pracy za granicą? Sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć

Znalazłeś pracę za granicą i już masz ustalony wyjazd? Przychodzimy z pomocą i podpowiemy, o czym nie możesz zapomnieć podczas wyjazdu. Przygotowaliśmy kilka istotnych kwestii, dzięki czemu dobrze przygotujesz się do podjęcia pracy poza granicami naszego kraju. Przedstawimy również kilka wskazówek, jak znaleźć pracę, aby móc pracować w pełni legalnie i bezpiecznie.

Informacje o kraju

Wybór kraju, do którego chcemy wyjechać do pracy to jeden z najważniejszych czynników. Chodzi oczywiście o warunki życia oraz bezpieczeństwo. Przed wyjazdem powinniśmy zebrać jak najwięcej informacji związanych z miejscem, w którym będziemy pracować. Mowa o sposobach życia innych mieszkańców, załatwiania spraw w urzędach, komunikacji miejskiej czy kosztach związanych z zakupami oraz innymi potrzebami. Dzięki temu możemy wywnioskować, ile będzie nasz kosztować życia w danym kraju. Wyjeżdżając do pracy za granicę, należy sprawdzić również poziomu opieki zdrowotnej i socjalnej.

Znajomość języka obcego

Gdy wybieramy się do danego kraju za pracą warto znać choćby podstawowe słownictwo oraz zwroty. Możemy bez problemu znaleźć zatrudnienie bez wymagań językowych, jednak warto mieć na uwadze fakt, że i tak przyda nam się on podczas kontaktu z innymi w pracy czy podczas robienia zakupów, załatwiania spraw w urzędzie czy na poczcie. W dodatku język umożliwi Ci znaleźć zdecydowanie lepszą pracę i dobrze płatną.

Zakwaterowanie

Zanim wyjedziemy do pracy, dobrze jest znaleźć sobie zakwaterowanie – może być to mieszkanie lub nawet sam pokój. Wybór w zupełności należy do Ciebie i uzależniony jest Twoich oszczędności. Dlatego przed wyjazdem warto zapewnić sobie odpowiednie zakwaterowanie. Niekiedy pracodawcy zagraniczni pomagają nam znaleźć odpowiednie mieszkanie lub pokój. Sprawdź również, co będziesz miał zapewnione na miejscu, aby nie brać niepotrzebnym rzeczy ze sobą.

Transport do pracy

Dojazd do miejsca wykonywania pracy jest niezwykle istotny. Dlatego warto sprawdzić, czy zostanie on nam zapewniony, czy musimy sami szukać odpowiedniego transportu. W tym celu należy zdać się na komunikację miejską lub odpowiednich przewoźników.

Dokumenty

Ze sobą musisz mieć: dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport), prawo jazdy (jeśli posiadasz) oraz wszelkie dokumenty, które już załatwiłeś i są związane z pracą. Niekiedy pracodawcom może przydać się jeszcze CV oraz wszelkie świadectwa pracy oraz certyfikaty potwierdzające nasze umiejętności, np. szkolenia, znajomość języków obcych czy obsługę maszyn lub programów komputerowych. Przydać się może również karta EKUZ.

Jak znaleźć pracę za granicą?

Obecnie znalezienie pracy za granicą nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy jedynie poszukać serwisy lub portale ogłoszeniowe, które posiadają dużą bazę ogłoszeń związanych z zatrudnieniem praktycznie w każdym kraju. Wówczas możemy wygodnie w domu przeglądać ogłoszenia, wysyłać CV oraz kontaktować się z pracodawcą.

Zachęcamy Cię do podjęcia pracy w Czechach, gdzie możesz liczyć za zatrudnienie w wielu branżach, np. budowlanej, informatycznej, motoryzacyjnej, logistycznej czy produkcyjnej. Nasi południowi sąsiedzi mają dla nas dużo do zaoferowania, dlatego warto przeglądać oferty pracy w Czechach Europa.Jobs, a z pewnością znajdziesz dla siebie odpowiednie zatrudnienie.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.