Doświadczenie zawodowe w pracy – jak je zdobyć?

Ukończenie studiów czy kursów zawodowych nie zawsze jest gwarancją, że uda nam się podjąć dobre zatrudnienie w szybkim tempie. Bezpośrednio problem pojawia się, gdy mamy zbyt mało doświadczenia. Jeśli jesteś studentem, warto zdobyć nieco doświadczenia poprzez prace sezonowe lub wolontariaty. Jak zatem zdobyć doświadczenie zawodowe? Czy pomoże nam w tym znalezienie zatrudnienia za granicą?

Co zrobić, aby zdobyć doświadczenie zawodowe?

Jeśli jesteś studentem, to podczas trwania studiów musisz obowiązkowo odbyć praktyki zawodowe. Podczas nich wykorzystujesz zdobyte na ćwiczeniach umiejętności oraz wiedzę z wykładów. Dlatego, gdy uzupełniasz swoje CV, to warto w nim umieścić informacje na temat tych praktyk.

Jednak, w jaki sposób zdobyć doświadczenie? Przede wszystkim warto angażować się w prace dorywcze oraz oczywiście szukać pracy blisko swojego zawodu. Jeśli nam się to nie uda, to wszelkie prace sezonowe, czy właśnie dorywcze będą niezbędne, aby zdobyć pierwsze zawodowe doświadczenie. Ponadto wszelkie wolontariaty czy członkostwo w organizacjach, np. studenckim czy miejskich to będzie dobre rozwiązanie. Takie informacje możemy śmiało umieścić w swoim CV. W tym dokumencie umieść wszystkie swoje aktywności, aby w oczach przyszłego pracodawcy być aktywną oraz pracowitą osobą.

Jak znaleźć pracę?

Wiele osób zastanawia się, jak znaleźć pracę, jeśli nie mamy odpowiednio doświadczenia. W końcu musi przyjść taki moment, w którym podejmuje się swojej pierwszej pracy. Jednak nie powinniśmy się demotywować, jeśli od razu nie uda nam się jej znaleźć – to niekiedy dosyć długotrwały proces. Może być to nieco utrudnione zadanie, szczególnie jeśli nigdy wcześniej nie pracowaliśmy lub nie mamy wspomnianego już doświadczenia. Zazwyczaj, gdy chcemy podjąć się swojego pierwszego zatrudnienia, decydujemy się na prace dorywcze lub sezonowe.

Niektórzy decydują się także na wyjazd za granicą ze względu na duże możliwości oraz szlifowanie danego języka obcego. To świetna propozycja dla osób, które chcą się sprawdzić w nowych sytuacjach oraz chcą wyjechać właśnie za granicę. Najczęstszymi kierunkami są przede wszystkim kraje zachodnie jak Niemcy, Holandia, Belgia czy Francja. Popularne stają się również kierunki skandynawskie. Polecamy również przeglądać oferty pracy Czechy, gdzie nasi południowi sąsiedzi mają dla nas dużo do zaoferowania – szczególnie w konkretnych branżach (np. motoryzacyjna, produkcyjna czy logistyczna). Warto przeglądać ogłoszenia o pracę za granicę – dużą ich ilość znajdziemy przede wszystkim przez Internet.

 

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.