Zatrudnienie za granicą – przydatne informacje o pracy w Austrii

Decydując się na pracę za granicą, obawiamy się dużej ilości formalności związanych z zatrudnieniem, zameldowaniem, czy zakwaterowaniem. Dlatego nie jest to najłatwiejszy wybór. Wiele osób wybiera obecnie nie tylko popularne kierunki, ale również kraje południowe, czy Austrię. Czy wyjazd do kraju nad Dunajem to dobry pomysł?

Przeprowadzka

Wyjazd do pracy za granicę wiąże się z dużą ilością decyzji, a w tym tyczą się przeprowadzki. Z pewnością, wyjeżdżając do Austrii musimy dowiedzieć się wszelkich informacji odnośnie potrzebnych dokumentów, czy meldunku. Zabierz ze sobą najważniejsze dokumenty: dowód osobisty lub paszport, a także kartę EKUZ (Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego). Przyda się, szczególnie gdy będziemy potrzebować wizyty u lekarza – część kosztów zostanie nam zwróconych. Przygotuj się również na wyjazd od względem pakowania. Dowiedz się, co będzie na miejscu w miejscu zakwaterowania, a nie brać ze sobą dużej ilości akcesoriów. Nie wyjeżdżaj za granicę, nie mając zakwaterowania, czy pracy. Niekiedy kwestie mieszkania, czy właśnie transportu pomaga załatwić pracodawca.

Formalności

Najważniejszą z kwestii, o jaką musimy zadbać, przyjeżdżając do Austrii, tyczy się meldunku. Gdy nasz pobyt trwa krócej niż 3 miesiące, musimy zgłosić się w urzędzie w ciągu 3 dni. Gdy do Austrii wybieramy się na krótszy pobyt lub urlop, meldując się w hotelu, nasze dane zostają wpisane do rejestru. Nie musimy zatem martwić się wtedy meldunkiem. Wymóg ten jest konieczny, gdy nie korzystamy z hotelu, a odwiedzamy rodzinę lub jedziemy do pracy i chcemy się gdzieś zakwaterować. Zatrudnienie legalne umożliwia w Austrii dłuższy pobyt niż 3 miesiące. Prawo do stałego pobytu zapewni nam w tym przypadku potwierdzenie zameldowania. Posiadanie potwierdzenia zameldowania uprawnia obywateli Unii Europejskiej po 5-ciu latach do stałego pobytu.

Praca

Gdy posiadamy meldunek i potrzebne dokumenty możemy od razu pracować. Nie trzeba wówczas wnioskować o pozwolenie zatrudnienia. Jakie zawody są chętnie poszukiwane? Przede wszystkim pracodawcy szukają specjalistów w danych branżach: budownictwo, finanse, handel, sprzedaż, czy IT. Podczas przeglądania ogłoszeń zwróćmy uwagę, czy wymaga się od nas znajomości danego języka obcego. Gdy wyjeżdżamy do Austrii, jest to najczęściej niemiecki lub angielski. Szukać pracy możemy za pomocą stron internetowych. Wiele ofert znajdziemy także na polskich portalach, które oferują szeroką gamę ogłoszeń zatrudnienia. Polecamy pracujwunii – praca w Austrii. Znajdziesz rzetelne i pełne informacje o warunkach pracy oraz pracodawcy.

 

 

 

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.