Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.    Polityka Cookies       ZGODA

Jak bezpiecznie wyjechać do pracy za granicę?

Szukasz pracy za granicą, ale chcesz przede wszystkim bezpiecznie wyjechać? Obecnie poza granicami kraju przebywa tysiące Polaków, a obecne formy zatrudnienia i dostęp do informacji pozwala nam odpowiednio przygotować się do wyjazdu oraz zabezpieczyć przed oszustwem. W poniższym artykule podpowiemy kilka najważniejszych kwestii, jak bezpiecznie wyjechać do pracy za granicą.

Na co dokładnie zwrócić uwagę?

Podstawowe zasadami, którymi należy się kierować podczas szukania pracy za granicą to:

  • Uważne zapoznawanie się i przeglądanie ofert pracy.
  • Sprawdzenie warunków zatrudnienia.
  • Dokładnie zapoznanie się z umową oraz aneksami znajdującymi się w umowie (gdy umowa jest w obcym języku przed jej podpisaniem poprosić o pomoc tłumacza lub prawnika).
  • Dokładne sprawdzenie przyszłego miejsca pracy.
  • Sprawdzenie firmy pośredniczącej w znalezieniu pracy (jeśli decydujemy się na pomoc agencji).

Co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Przed podjęciem pracy za granicą i wyjazdem należy dowiedzieć się wszystkich niezbędnych informacji, które sprawią, że będziemy mogli bezpiecznie zatrudnić się w innym kraju.

  • Zapoznaj się z umową

Dokładnie sprawdź zawarte w niej dane osobowe oraz klauzulę poufności. Ponadto należy dokładnie przejrzeć zamieszczone w niej warunki jak wynagrodzenie, czas pracy oraz ubezpieczenie.

  • Znajdź mieszkanie oraz transport do pracy

Wielu pracodawców za granicą pomaga w znalezieniu odpowiedniego zakwaterowanie oraz transportu, jeśli miejsce pracy nie znajduje się w mieście lub gdzie nie ma odpowiedniej komunikacji. Nie warto wyjeżdżać „w ciemno”. Ponadto, gdy znajdziesz już mieszkanie, upewnij się, co dokładnie się w nim znajduje oraz jakie akcesoria i rzeczy masz do swojej dyspozycji – wówczas nie będziesz musieć brać ze sobą dodatkowych bagaży.

  • Wyrób kartę EKUZ

Jeśli decydujesz się na wyjazd do pracy za granicą w Unii Europejskiej koniecznie wyrób kartę EKUZ, która uprawnia Cię do korzystania z opieki medycznej na terenie UE nieodpłatnie.

  • Zabezpiecz się na wyjazd

Wyjeżdżając za granicę warto, aby mieć przygotowane nieco oszczędności, które pozwolą nam utrzymać się, dopóki nie otrzymamy pierwszej wypłaty oraz w razie nieprzewidzianych sytuacji.

Znajdź odpowiednią ofertę pracy

Przede wszystkim decydując się na wyjazd za granicę, należy odpowiednio szukać ofert pracy. Oczywiście ze sprawdzonych i wiarygodnych źródeł. Wiele osób korzysta z usług agencji pracy lub agencji pracy tymczasowej. To bezpieczne rozwiązanie, ale należy sprawdzić wiarygodność danej firmy – najczęściej w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia. Wiele ofert znajdziesz również poprzez serwisy i portale. To także wiarygodne i sprawdzone źródła, dzięki którym możesz wygodnie w domu szukać zatrudnienia. Ponadto, to Ty wybierasz, które ogłoszenia Cię interesują. Jeśli szukasz zatrudnienia za granicą, aktualne oferty pracy w europa.jobs będą dla Ciebie. Z pewnością znajdziesz odpowiednią pracę i będziesz mógł bezpieczne wyjechać z kraju, nie martwiąc się o nic.